Wywiad: Magdalena Dubert – reporterka MMARocks.pl

Damian Jursza

Damian Jursza

Test

Magdalena Dubert to dziennikarka i reporterka MMARocks.pl, największego serwisu o MMA w Polsce. Swoją przygodę ze sportem rozpoczęła równocześnie studiując dziennikarstwo. Specjalizuje się w wywiadach. Przez ostatnie dwa lata przeprowadziła rozmowy z większością czołowych polskich zawodników rywalizujących dla największych federacji, takich jak: UFC, KSW czy ACB. Magda to także aktywny użytkownik najpopularniejszego forum poświeconego MMA w Polsce – Cohones.

Z Magdą rozmawiamy o kulisach jej pracy oraz przyszłych planach związanych oczywiście z MMA.

Jak zaczęła się Twoja przygoda z MMARocks.pl?

Nagle. Do dziś nie wiem czy to kwestia szczęścia, czy przypadku. Głównie dzięki… Twitterowi! :D To tam miałam możliwość pisać o MMA często i gęsto. Przed MMARocks pracowałam dla lokalnego portalu o tematyce sportowej, odpowiadałam tam za sporty walki, ale relacje z gal to były tylko wyniki. Pewnego dnia dostałam wiadomość od Krzysztofa Skrzypka – MMARocks.pl jest mną zainteresowane! To, że chciałam kiedyś dołączyć do redakcji to rzecz oczywista, ale nigdy nie myślałam, że MMARocks samo się odezwie i to jeszcze tak szybko! Poszłam na próbny wywiad, ale byłam z siebie cholernie niezadowolona. Stres, rozmówca niekoniecznie wygadany, sztampowe pytania… no to się nie mogło udać. Potem pojechałam na galę GSW do Śremu. Tam zrobiłam dwa wywiady, z których byłam już względnie zadowolona, wysłałam je i… cisza przez kilka tygodni.

Kompletnie straciłam nadzieję, że to się uda. No ale nie nastawiałam się na sukces, bo po pierwsze, mieli w ekipie cholernie doświadczonych ludzi, a dodatkowo nigdy nie było tam kobiety. Nagle odezwał się do mnie Jakub Bijan – wtedy redaktor naczelny, który oficjalnie zaproponował współpracę. No i tak od ponad dwóch lat jestem. :)

Kiedyś kobiety w MMA to była rzadkość. Teraz mamy w Polsce już kilka reporterek specjalizujących się w sportach walki. Zauważasz różnice, że kiedyś mogłaś liczyć na szczególne względy za względu na płeć, a teraz kobieta w oktagonie z mikrofonem nikogo nie dziwi?

Nadal mogę na to liczyć, tak szczerze mówiąc ;) Chociaż to prawda, trochę kobiet w MMA się pojawiło i nie jest to już takie zaskakujące. Mogę nawet zaryzykować i powiedzieć, że obecnie każda redakcja chce mieć w swoich szeregach jakąś kobietę.

Michał Materla i Magdalena Dubert
Michał Materla i Magdalena Dubert

MMA jest bardzo popularne w USA. Czy są branżowe media lub osoby, które podpatrujesz? A może ktoś z Polski jest dla Ciebie dziennikarskim wzorem?

Od samego początku powtarzam, że moim pewnego rodzaju wzorem, jeśli chodzi o sportowe dziennikarstwo, jest Mateusz Borek. Nie tylko w MMA, ale ogólnie w sporcie. Jest strasznie naturalny w rozmowach z innymi, potrafi wbić szpileczkę czy zadać niewygodne pytanie, a dodatkowo posiada ogromną wiedzę o tym, co robi i o czym mówi. Jeśli chodzi o to, co i kogo podpatruję, to jest tego ogrom. To element mojej pracy. ;)

Twoje wywiady z zawodnikami wyglądają często jak naturalne koleżeńskie rozmowy. Przygotowujesz się jakoś specjalnie do wywiadów czy idziesz w pełni na żywioł?

Bardzo mi miło :) Przez ponad dwa lata zdążyłam poznać sporą część polskiego MMA, więc każdy kolejny wywiad jest coraz bardziej na luzie. Wiadomo, w pewnych granicach, bo to nadal kontakty zawodowe. Na początku dość mocno się przygotowywałam, teraz jest zdecydowanie łatwiej, bo jednak widuję się z zawodnikami często, rozmawiamy ze sobą przed i poza kamerą, więc jestem całkiem na bieżąco z tym, co się u nich dzieje. Oczywiście ciągle są takie wątki, o których muszę usiąść i trochę poczytać, żeby móc przygotować sobie pytania.

Rozmawiając często z zawodnikami, trenerami i ich managerami zapewne zdarza Ci się, że wiesz już o planowanych walkach przed ich ogłoszeniem. Czy często zdarza się, że jesteś proszona, aby nie dzielić się taką informacją publicznie aż do jej ogłoszenia?

To prawda, zdarza się, że wiem o walkach dużo wcześniej. Myślę, że każdy branżowy dziennikarz bywał w podobnych sytuacjach. To jak się w takich momentach zachowa i co z tą wiedzą zrobi to już jednak kwestia indywidualna.

Jak wygląda u Was w redakcji proces przygotowania wideo. Czy poza przeprowadzeniem wywiadu odpowiadasz też za jego montaż i umieszczenie w sieci czy macie za to odpowiedzialną osobę?

Jeśli chodzi o materiał wideo, to bardzo dużo zależy od tego, kiedy i w jakich okolicznościach powstaje. Czasami montuję i wrzucam na stronę sama, czasami pomagają mi w tym koledzy z redakcji. Zazwyczaj robię wszystko sama, kiedy nie jest to potrzebne “na już”. Najciężej jest w momencie, w którym jesteśmy na galach i jest do zrobienia dużo różnych rzeczy – wywiad, montaż, wrzutka na YT, na stronę, a jeszcze dodatkowo newsy z walk. Nad jedną pracuje nas wtedy kilka osób – część jest na miejscu, część przed komputerami. Pracujemy jak mróweczki, dzielimy się zadaniami i dlatego wszystko, co trzeba, dostarczane jest fanom MMA w ekspresowym tempie. To dlatego niezmiennie jesteśmy najlepsi.

Najtrudniejszy rozmówca w polskim MMA to?

Pomidor ;)

Wymarzony rozmówca?

O kurczę, powiem Ci, że większość moich wymarzonych wywiadów już zrealizowałam haha. Chciałabym zrobić wywiad z GSP, bo to obok Juana Martina Del Potro taki sportowiec, do którego co by się nie działo, mam dożywotni sentyment. Poza tym wiadomo, Conor McGregor, Khabib Nurmagomedov i… Andrzej Kościelski! :D

Podobno MMA to prawie całe Twoje życie. Czy to prawda, że Twoja praca licencjacka także była o mieszanych sztukach walki?

Hahaha tak to prawda, pisałam o promowaniu się zawodników w mediach społecznościowych. Podobno praca była tak genialna, że pani promotor chciała ją opublikować jako książkę, a przynajmniej tak mi słodziła przed obroną :D Magisterka, która przede mną, też będzie o MMA :D Tylko tym razem zajmę się badaniem wizerunku. ;)

Widzę, że ciągnie Cię trochę w stronę marketingu. Gdzie widzisz się w polskim MMA za 5 lat?

Wiadomo, mierzę jak najwyżej. Może chciałabym być drugą Megan Olivi, może właścicielką klubu sportów walki, a może kiedyś MMA będzie tak pożądane w telewizji, że dostanę angaż do ogólnopolskiej telewizji i będę tam miała swój program o sztukach walki. Jestem z tych, które mają milion pomysłów na minutę, więc po prostu zobaczymy co przyniesie czas. ;)

Hardcorowy Koksu i Magdalena Dubert
Hardcorowy Koksu i Magdalena Dubert

 

Nie przegap wymarzonej pracy!
Najlepsze oferty co wtorek na Twoim mailu.