Strony w sieci: żużel

Damian Jursza

Damian Jursza

Test

W świąteczny weekend startuje pierwsza kolejka żużlowej PGE Ekstraligi. To dobry moment, żeby sprawdzić jak radzą sobie strony internetowe i blogi poświęcone tej dyscyplinie sportu. Zwłaszcza, że to właśnie żużel po piłce nożnej, siatkówce, piłce ręcznej i skokach narciarskich jest najchętniej oglądany w telewizji przez Polaków. Czy ma to przełożenie także na internet?

O pomoc poprosiłem Marcina Lewandowskiego, założyciela (istniejącego już 17 lat na rynku) serwisu SPEEDWAY.info.pl, byłego dziennikarza “Taśmy w górę”, “Tygodnika Żużlowego” oraz autora wielu gier poświęconych tematyce żużlowej.

Bardzo sobie cenię szybkość informacji pojawiających się na SportowychFaktach WP oraz publikacje na Speedway24.com, które chociaż czasami mocno sensacyjne, dość przyjemnie się czyta. Warto też wspomnieć o Polskim Żużlu, oficjalnym serwisie Reprezentacji Polski na którym często znajdziemy ciekawe informacje nie tylko o reprezentacji. Pozostałe portale żużlowe działają, by nie napisać amatorsko, z pasji dla pasji i ciężko od nich wymagać coś więcej niż są w stanie dostarczać to co na tę chwilę czyli krótkie informacje, fotorelacje i czasami jakieś rozmowy z zawodnikami. Mam sentyment do SPEEDWAY.info.pl, ale nie wróżę im sukcesu w tej branży, gdyż ciężko konkurować z serwisem sportowym Wirtualnej Polski czyli Sportowymi Faktami WP – komentuje Marcin Lewandowski.

Starcie dwóch dużych graczy

Rzeczywiście w walce o serca i kliknięcia internautów prym wiodą serwisy należące do dużych koncernów medialnych – sportowefakty.wp.pl/zuzel Grupy WP.pl i Speedway24.com, będący częścią Przeglądu Sportowego.

W przypadku pierwszego trzeba przyznać, że dział żużel był świetnie prowadzony przez redakcję SportowychFaktów jeszcze przed połączeniem z Wirtualną Polską. Głównie dlatego, że ta dyscyplina sportu była oczkiem w głowie Damiana Gapińskiego, przedwcześnie zmarłego współzałożyciela serwisu.

Ogromną pracę wykonaną przez redakcję Gapińskiego (był redaktorem naczelnym przez 10 lat) widać w serwisach społecznościowych. Serwis WP w cuglach wygrywa rywalizację ze stroną należącą do Ringier Axel Springer Polska. Trzeba jednak podkreślić, że profile Speedway24.com powstały dopiero niedawno.

facebook-fani (1)

twitter-followersi (1)

Najstarszy SPEEDWAY.info.pl, najpopularniejszy eSpeedway.pl

Wśród stron niezależnych i fanowskich poza wspomnianym SPEEDWAY.info.pl, w sieci znajdziemy także eSpeedway.pl, PoKredzie.pl,  Zuzelend.com (powstał już w grudniu 2002 roku) i TwojZuzel.pl.

Najpopularniejszym serwisem jest eSpeedway.pl, który nie tylko chwali się przekroczeniem magicznej bariery miliona użytkowników miesięcznie, ale ma także najwięcej fanów na Facebooku.

facebook

Tylko trzy z pięciu serwisów posiadają swoje aktywne konta na Twitterze. Co ciekawe nieobecni są tam facebook’owi liderzy.

twitter

Blogosfera nie istnieje

Marcina Lewandowskiego poprosiłem także o komentarz dotyczący żużlowej blogosfery.

Jeszcze gorzej niż z serwisami sytuacja ma się z blogami, gdyż obecnie nie widzę żadnej poważnej pozycji, którą warto zarekomendować. Pod tym względem nasza dyscyplina jest bardzo uboga. Jedynie wart uwagi jest może blog prowadzony przez Michała Korościela, dziennikarza Radia Zet i komentatora Eurosportu. Na sam koniec chciałbym wyróżnić fanpage na Facebooku PoKredzie.pl, gdyż niemalże każdego dnia dostarczają wiele fajnych ciekawostek – uważa Lewandowski.

Poza wspomnianym koro.blog.pl, warto zajrzeć na blog dziennikarza Przeglądu Sportowego – Rafała Martuszewskiego oraz stronę Adama Jaźwieckiego, który w sporcie przepracował pół swojego życia. Natomiast fanom opowiadań do gustu może przypaść blog nastolatki piszącej w częściach opowieści o żużlu, w których fikcja miesza się z faktami.

Kto następny?

Raz na dwa tygodnie na PracaSport.pl znajdziesz analizę działań na kanałach social media stron poświęconych różnym dyscyplinom sportu. Sprawdź artykuł z marca – dotyczący skoków narciarskich.

Już wkrótce przyjrzę się szerzej serwisom i blogom o boksie. Nie chcesz przegapić kolejnych rankingów? Zapisz się na newsletter.

Zdjęcie główne: Sergey Kuznecov / Shutterstock.com
Nie przegap wymarzonej pracy!
Najlepsze oferty co wtorek na Twoim mailu.