Mateusz Borek

Dziennikarze sportowi

Test

Rocznik: 1973
Pochodzenie: Dębica
Pseudonim: Mati, Boras
Wykształcenie: pedagogika
Ulubione dyscypliny: piłka nożna, boks, MMA
Redakcja bazowa: Kanał Sportowy
Na Twitterze od: styczeń 2013

Mateusz Borek to jeden z najpopularniejszych komentatorów sportowych w Polsce. Przez wielu kibiców sportowych uważany za numer jeden w swojej profesji.

Przez większą część swojej kariery zawodowej związany z telewizją Polsat (od 2000 do 2020 roku). Ze stacją tą pożegnał się dość nieoczekiwanie po otrzymaniu od Mariana Kmity ultimatum albo praca w telewizji albo rozwój własnego biznesu na YouTube.

Wcześniej pracował dla redakcji Canal + Sport, a także gościnnie komentował spotkania m.in. Bundesligi na antenie Eurosportu.

W sezonie 2020/2021 ponownie w Canal + Sport, gdzie relacjonował spotkania niemieckiej Bundesligi. Od sezonu 2021/2022 robi to dla telewizji Viaplay.

Wieloletni gospodarz popularnego programu “Cafe Futbol”, felietonista Przeglądu Sportowego (do września 2019 r.) oraz etatowy gość programu Misja Futbol na Onecie (do grudnia 2019 r.).

Pod koniec listopada 2019 roku razem z Tomaszem Smokowskim, Krzysztofem Stanowskim i Michałem Polem ogłosił otwarcie wspólnego kanału na YouTube. W projekt miał być także zaangażowany Przemysław Rudzki, ale finalnie zrezygnował, zostając w telewizji Canal + Sport.

Kanał Sportowy dość szybko zyskał sporą liczbę subskrybentów, ale jego początkowy rozwój został nieco zatrzymany przez pandemię.

 

W przeszłości prowadził takie programy jak: Piłkarski Salon czy Puncher.

Dziennikarz ringowy podczas gal bokserskich oraz MMA.

Od marca 2020 roku ambasador sportu w Przeglądzie Sportowym i Onet.pl.

Co ciekawe w sezonie 2020/2021 współpracował z aż trzema dużymi telewizjami w Polsce. Były to TVP Sport (komentarz + studio – piłka nożna i sporty walki), Canal + Sport (komentarz – Bundesliga) i Eurosport (komentarz – Puchar Niemiec). Obszernie o zobowiązaniach z tymi telewizjami opowiedział podczas jednego z odcinków programu” Espresso z Matim” na YouTube.

W lipcu 2021 roku niespodziewanie w zastępstwie Dariusza Szpakowskiego komentował razem z Kazimierzem Węgrzynem finał EURO 2020 na Wembley na antenie TVP.

W 2018 roku razem z Cezarym Kowalskim napisał książkę “Krótka piłka. Bez dyplomacji o reprezentacji, mistrzostwach, Lewandowskim.”

Znany z dobrych relacji ze sportowcami, dzięki którym bardzo często ma zakulisowe informacje z tzw. pierwszej ręki. Pierwszym poważnym piłkarzem z którym złapał dobre relacje był Aleksander Kłak, członek reprezentacji olimpijskiej Janusza Wójcika.

Założyciel bokserskiej agencji managerskiej MB PROMOTIONS i promotor m.in. Tomasza Adamka.

Współorganizator walk na gołe pieści pod szyldem Gromda. Z tej ostatniej aktywności wycofał się w marcu 2022 roku na wskutek afery, która wybuchła po publikacji wulgarnego traileru wideo promującego galę.

View this post on Instagram

Już na spokojnie. DZIĘKUJEMY wszystkim wojownikom, którzy w sobotę pokazali kwintesencje prawdziwej, czystej walki na gołe pięści. Każda walka, każdy występ zasługuje na owacje na stojąco. Panowie to było coś pięknego. Dziękujemy kibicom za to, że tak licznie oglądali nas na żywo. Tak dużej oglądalności się nie spodziewaliśmy. Dziękujemy za wszystkie opinie po gali, które pomogą nam stworzyć kolejną edycję jeszcze lepszą. Dziękujemy naszym partnerom oraz wszystkim osobom zaangażowanym w projekt GROMDA Fight Club. Razem stworzyliśmy coś unikatowego, nowego i ciekawego. Widzimy się na gali Gromda 2. #gromda #gołepięści #fightclub #walki #waleczni #honorowi #szpilka #krwawysport #boks #Bareknuckle #boxing #strelka #BareknuckleBoxing #fight #szpila #wytatuowany #ultras #openweight #ultraselana #elanowcy #nogloves #bkf #boxing #boxinggym #combatsports #bloodsport #extremehobby

A post shared by Gromda (@gromda.tv) on

Od wielu lat ambasador różnych firm z branży zakładów bukmacherskich.

Prywatnie wielki fan Realu Madryt.

Mateusz Borek – wywiady

Posłuchaj rozmowy z Mateuszem Borkiem w Olek Wandzel Podcast.

Mateusz Borek był gościem programów As Wywiadu, w których opowiedział o swojej przygodzie z dziennikarstwem.

W listopadzie 2016 roku był gościem na kanale “Futbolownia”, gdzie opowiedział o swojej zawodowej drodze.

Po premierze swojej książki komentator udzielił wywiadu dla kanału Łukasz Ciona.

We wrześniu 2020 roku dziennikarz był gościem programu “Duży w Maluchu”, w którym opowiedział o biznesowych kulisach powstawania Kanału Sportowego. Z wywiadu dowiadujemy się m.in. o tym, że w projekt na stałe zaangażowanych jest ponad 10 osób.

Mateusz Borek – aktor

Mateusz Borek wystąpił w epizodycznej roli w komedii Olafa Lubaszenki E=mc2. Dziennikarz zagrał członka gangu, tłumacza z języka wietnamskiego. Zobacz fragment filmu:

W 2019 roku zagrał dziennikarza ringowego, czyli de facto samego siebie w filmie Underdog.  Zobacz wywiad po premierze filmu:

Nie przegap wymarzonej pracy!
Najlepsze oferty co wtorek na Twoim mailu.