Krzysztof Stanowski

Dziennikarze sportowi

Test

Rocznik: 1982
Pochodzenie: Warszawa
Pseudonim: Stan, Stano
Ulubione dyscypliny: piłka nożna
Redakcja bazowa: Weszlo
Na Twitterze od: luty 2013

Krzysztof Stanowski to jeden z najpopularniejszych dziennikarzy sportowych. Należy do najbardziej opiniotwórczych dziennikarzy (bez podziału na specjalizację) na Twitterze.

Założyciel portalu Weszlo.com i radia internetowego Weszlo.FM (które w pierwszym kwartale 2022 roku głównie z przyczyn niewystarczających sukcesów finansowych zakończyło swoją działalność).

Ze strony prowadzonej przez jednego autora, Stanowski stworzył z Weszło  prężnie rozwijającą się grupę medialną, w której skład wchodzą lub wchodziły: serwis sportowy, serwis esportowy (projekt zawieszony), radio sportowe (projekt zawieszony), gra “Ustaw Ligę”, biuro podróży Weszło Travel, magazyn papierowy wydany z okazji mundialu w Rosji i własna drużyna piłkarska KTS Weszło.

Stanowski i Kanał Sportowy 2019-2023

Pod koniec 2019 roku razem z Mateuszem Borkiem, Tomaszem Smokowskim i Michałem Polem ogłosił otwarcie wspólnego kanału na YouTube. Inicjatywa pod szyldem “Kanał Sportowy” szybko zdobyła ogromną popularność i podbiła sportową widownię na YouTube, dając Krzysztofowi Stanowskiemu jeszcze większą rozpoznawalność.

Na “Kanale Sportowym” najczęściej można było go zobaczyć w “Hejt Parku”, gdzie przeprowadził rozmowy m.in. z:

  • Jacek Bartosiak, Piotr Zychowicz,
  • Marcin Gortat,
  • Robert Gwiazdowski,
  • Jaś Kapela,
  • Janusz Korwin-Mikke,
  • Sławomir Mentzen,
  • Sidney Polak,
  • Tomasz Rożek,
  • Sylwester Wardęga,
  • Kuba Wojewódzki,
  • Stanisław Żółtek.

Niektóre z odcinków jak np. ten z Sławomirem Mentzenem odnotowały ponad 4 miliony wyświetleń.

Popularnością cieszyły się także dwa autorskie formaty wideo:

  • Stanowisko,
  • Dziennikarskie zero.

Na YouTube oraz Twitterze głośnym echem odbił się jego konflikt z Marcinem Najmanem. Wpłynął on na wzrost rozpoznawalności Stanowskiego zwłaszcza wśród młodszej widowni oraz niezliczoną liczbę memów na ten temat.

Na kolejny wzrost popularności wpłynął film oraz wpisy na temat Natalii Janoszek i jej kariery w Bollywood.

Kanał Sportowy swoim założycielom przyniósł nie tylko rozwój rozpoznawalności, ale także solidne wynagrodzenie. Spółka w 2022 roku zarobiła na czysto 5,6 miliona złotych.

W drugiej połowie 2023 roku zaczęto plotkować, że drogi dziennikarza oraz innych założycieli Kanału Sportowego wkrótce się rozejdą. W tle tej decyzji miałby być głównie kwestie finansowe oraz różnice w wizji prowadzenia tego projektu. 13 października 2023 roku Stanowski na platformie X oficjalnie ogłosił, że kończy swoje zaangażowanie w Kanał Sportowy. W tym momencie kanał miał 1,13 miliona subskrybentów na YouTube.

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy tworzyli ze mną ten ekscytujący projekt. Przede wszystkim dziękuję widzom (…)

Początki

Przygodę z dziennikarstwem rozpoczął w wieku 14 lat w Przeglądzie Sportowym. Pisał także dla Super Expressu, Dziennika, Magazynu Futbol i Futbolnews.

Od października 2013 roku do września 2019 roku głównie z sentymentu współpracował jak felietonista z Przeglądem Sportowym.

Znany z poruszania tematów poza sportowych. W swoich felietonach chętnie skupia się na problemach społecznych oraz polityce, przez co często jest za to krytykowany. Wielu z internautów chciałoby mu przykleić polityczną łatkę. Do tej pory bezskutecznie.

W swoich projektach medialnych często stawia na młodych, niedoświadczonych jeszcze dziennikarzy. Przykładowo w Weszło od samego początku mocno wspierał Tomasza Ćwiąkałę (obecnie komentatora Canal + Sport) czy Jakuba Białka.

Książki

Dziennikarz jest autorem aż 4 książek o tematyce piłkarskiej:

  • “Kowal. Prawdziwa historia”,
  • “Andrzej Iwan. Spalony”,
  • “Szamo”,
  • “Stan Futbolu”.

Trzy pierwsze to biografie byłych piłkarzy: Wojciecha Kowalczyka, Andrzeja Iwana i Grzegorza Szamotulskiego, czwarta to autorskie spojrzenie na futbol samego autora. Zdaniem samego Stanowskiego najlepszą pozycją, którą napisał jest biografia Iwana.

W czerwcu 2021 roku do sprzedaży trafiła wspólna książka z Robertem Mazurkiem pt. “Kmioty Polskie”. To zbiór humorystycznych wierszy. Tomik sprzedał się w ekspresowym tempie w nakładzie 11 019 sztuk, a zysk ze sprzedaży tej nietypowej publikacji został przekazany na cele charytatywne.

Krzysztof Stanowski – prywatnie

Dziennikarz jest żonaty, ma dwóch synów.

Prywatnie dziennikarz kibicuje FC Barcelonie, a w młodości był sympatykiem Legii Warszawa. Gdy tylko ma okazje wyjeżdża do  stolicy Katalonii.

Bardzo chętnie angażuje się w różne akcje charytatywne.

Przyjaźni się z wieloma postaciami ze świata piłki. Do jego najbliższych przyjaciół należą chociażby: Czesław Michniewicz, Maciej Sawicki i Grzegorz Szamotulski.

Krzysztof Stanowski – wywiady

Posłuchaj rozmowy z Krzysztofem Stanowskim w Olek Wandzel Podcast.

Założyciel Weszło był gościem programów As Wywiadu oraz Futbolownia, gdzie opowiadał o swojej przygodzie z dziennikarstwem.

W kwietniu 2021 roku Stanowski był gościem Tomasza Smokowskiego w programie “Mój pierwszy raz” na Kanale Sportowym.

Wojewódzki – Stanowski

W lipcu 2021 roku “Stano” odwiedził newonce.radio i brał udział w audycji “Rozmowy Wojewódzki & Kędzierski”. Fragmenty wywiadu można odsłuchać na Spotify.

W październiku 2021 roku dziennikarz sportowy był gościem popularnego telewizyjnego show na TVN – “Kuba Wojewódzki” Wraz z nim na słynnej kanapie zasiedli Aggie Lal i Jacek Jelonek. Po programie nie zabrakło komentarzy, że gospodarz był tym razem dla swoich gości wyjątkowo wyrozumiały. Odcinek można w całości obejrzeć na platformie Player.pl.

W grudniu 2021 r. odbyła się rewizyta. Tym razem to Kuba Wojewódzki był gościem Krzysztofa Stanowskiego na Kanale Sportowym w programie Hejt Park.

Nie przegap wymarzonej pracy!
Najlepsze oferty co wtorek na Twoim mailu.