10 zwrotów, których nadużywają dziennikarze sportowi

Damian Jursza

Damian Jursza

Test

Słyszeliście lub widzieliście je wielokrotnie. Niektóre tak denerwują, że mamy ochotę wyłączyć transmisję lub przestać czytać artykuł. Inne są tak powszechne, że już nas nawet nie dziwią. Oto subiektywne zestawienie zwrotów, które bardzo często używają, a w zasadzie nadużywają dziennikarze sportowi.

Napoleon mówił, że jest tylko jedna dobra figura retoryczna: powtarzanie.
Dzięki powtarzaniu wypowiadane poglądy przenikają do duszy tłumu, a w końcu, czy są rozumiane, czy nie, zostają uznane za prawdę nie podlegającą dyskusji.
Gustaw Le Bon, francuski filozof, autor książki “Psychologia tłumu”.

Poniższe zestawienie zostało spisane w formie poradnika dla początkujących dziennikarzy ;-) Oczywiście trzeba traktować je wyłącznie z przymrużeniem oka.

1. Popularny

Popularny “Lewy”, popularny “Grosik”. Jeśli chcesz użyć pseudonimu sportowca, nie zapomnij poprzedzić go przymiotnikiem popularny.

2. Mecz do jednej bramki

Na boisku niewiele się dzieje, a sytuacji strzeleckich jest jak na lekarstwo? Idealny komentarz do podsumowania to Mecz do jednej bramki.

3. Ciężki gatunkowo mecz

Drużynę czeka trudne starcie? Zastanawiasz jak je opisać w 2-3 słowach? Sformułowanie ciężki gatunkowo będzie do tego idealne.

4. Wrócili z dalekiej podróży

Jednej z drużyn ewidentnie nic nie wychodzi. Grają słabo, przegrywają, ale nagle następuję zwrot akcji. Nie wiesz jak zareagować? Powiedz, że wrócili właśnie z dalekiej podróży.

5. Na ścieżkę zwycięstw powrócił

Zajmujesz się sportem indywidualnym? Tenis, boks a może MMA? Po kiepskiej passie, zawodnik w końcu wygrał? Koniecznie zasygnalizuj, że powrócił na ścieżkę zwycięstw.

6. Szkoda, że państwo tego nie widzą

Pracujesz w radiu? Dzieją się cuda? Warto sięgnąć po nieśmiertelny klasyk. Jego autorem jest Wojciech Trojanowski, najpopularniejszy przedwojenny reporter i sprawozdawca sportowy.

7. Jest kotem

A teraz klasyk rodem z XXI wieku. Jakiś sportowiec jest świetny, ma wielki talent? Nie wiesz do jakiego zwierzęcia go porównać? Kot, kocur to odpowiedni wybór.

8. Niebieski ptak

Poza kotami, w sporcie są jeszcze postacie barwne, charakterne, znane z dość oryginalnego podejścia do życia. W tym przypadku najlepszym określeniem na takiego delikwenta będzie niebieski ptak.

Rezerwowo można użyć sformułowania Ananas, a  w sportach drużynowych Atmosferić.

9. Ostatni taniec

Po premierze (na marginesie bardzo dobrego) dokumentu “Ostatni taniec” mamy teraz wysyp wszelkiej maści nostalgicznych pożegnań.

Dany sportowiec występuję ostatni sezon? Słowo sezon powinieneś zastąpić tańcem.

10. Tylko prywatne poglądy

Zaczynasz przygodę z Twitterem? Koniecznie zaznacz wszędzie, że twoje poglądy mają charakter prywatny. Nikogo to nie obchodzi, ale skoro robią to wszyscy, to lepiej zrobić to na wszelki wypadek.

***

Dodałbyś inne słowa do tej listy?

Nie przegap wymarzonej pracy!
Najlepsze oferty co wtorek na Twoim mailu.