Magazyn piłkarski dla kibiców Barcelony

Damian Jursza

Damian Jursza

Test

FC Barcelona to obok Realu Madryt najpopularniejszy klub zagraniczny w Polsce. To z myślą o rodzimych kibicach Blaugrany powstał Flash BlogFCB, elektroniczny miesięcznik piłkarski poświęcony w całości Barcelonie.

Podczas gdy rynek mediów tradycyjnych przeżywa wyraźny kryzys, w internecie pojawiają się coraz ciekawsze projekty wydawnicze, realizowane przy praktycznie zerowych budżetach przez prawdziwych pasjonatów. Miesiąc temu opublikowałem rozmowę z Dominikiem Piechotą z Olé Magazyn, dziś chce Was zapoznać z miesięcznikiem piłkarskim dotyczącym tylko jednego klubu. Ale za to jakiego klubu!

Flash BlogFCB istnieje praktycznie od 2008 roku, jednakże dopiero od 2011 wydawany jest jako miesięcznik i istnieje pod aktualną nazwą. Wcześniej publikowany był co tydzień pod egidą serwisu FCB24.com. Flash BlogFCB tworzy kilkunastu felietonistów oraz dwóch grafików. Wszyscy należą do grona redakcji BlogFCB.com.

Pomimo, że miesięcznik jest już na rynku od dawna, to tak naprawdę dopiero teraz ma spore szanse zaistnieć w świadomości polskich kibiców Barcelony. Dlaczego? Otóż w czerwcu magazyn przeszedł gruntowną rewolucję pod względem graficznym. Gdy porównamy go z poprzednimi numerami to zobaczymy jak wiele pracy włożyli graficy, aby uatrakcyjnić swój produkt.

Pomysł na redesign narodził się w okolicach marca bieżącego roku. Flash potrzebował nowego tchnienia, gdyż odnosiliśmy wspólnie z redakcją wrażenie, jakbyśmy stali w miejscu. Zbiegło się to z narodzinami Ole Magazynu, jednakże nie był to główny powód, dla którego Flash BlogFCB został zmodernizowany – mówi Przemysław Kasiura, redaktor naczelny.

Zespół redakcyjny nie zapomniał również o zmianach merytorycznych. Tekstów jest więcej i są one bardziej różnorodne.  W najnowszym numerze znajdziemy m.in. obszerne podsumowanie minionego sezonu,  wszystko o meczu Lechia Gdańsk – FC Barcelona, artykuły o Neymarze i Guardioli,  wywiad z Janem Tomaszewskim. Całość liczy 40 stron.

Miesięcznik można czytać w wersji PDF, na Issuu lub Scribd (od czerwca).

To jeszcze nie koniec zmian. Priorytetem redakcji jest dotarcie do jak największej rzeszy potencjalnych czytelników, co jak się okazuje nie jest zadaniem łatwym.

Aktualnie staramy się dotrzeć do jak największego grona kibiców Barcelony, ponieważ wie o nas naprawdę mały odsetek wszystkich polskich cules. Cieszy nas jednak to, że udaje nam się przeprowadzać ciekawe wywiady ze znanymi i ciekawymi w Polsce osobami, mające spore pojęcie o piłce rodem z Katalonii. Nawiązujemy współpracę z coraz to atrakcyjniejszymi partnerami, jednakże na kooperację z największymi serwisami o Barcelonie nie mamy co liczyć. Hermetyczne środowisko, rządzące polską sceną dziennikarską o tematyce FC Barcelony, jest na nas zamknięte i nie jest skore do żadnych rozmów odnośnie współpracy. A szkoda! – tłumaczy Przemysław Kasiura.

Jeśli chcecie być na bieżąco informowani o nowych numerach miesięcznika, to nie zapomnijcie polubić Flash BlogFCB na Facebooku.

[Fot. Live4Soccer(L4S)/Flickr; Flash BlogFCB]

Nie przegap wymarzonej pracy!
Najlepsze oferty co wtorek na Twoim mailu.