Co warto wiedzieć o spaniu?

Damian Jursza

Damian Jursza

Test

Sen ma duży wpływ na naszą regenerację. Jego niedobory nie przybliżą nas do zawodowego sukcesu. Ile powinniśmy spać i co jeszcze powinniśmy wiedzieć na temat snu?

Dla większości ludzi optymalna długość snu to 7-8 godzin. Niektórym osobom wystarcza 6 godzin, jednak dotyczy to niewielkiego odsetka ludzi. Co ważne – niekorzystne dla zdrowia jest zarówno spanie zbyt krótkie, jak i zbyt długie. Nie da się ”wyspać na zapas”, dlatego staraj się nie przekraczać wartości 8 godzin.

Równie ważna jest regularność. Najczęściej popełnianym błędem jest spanie dłużej w weekendy i łamanie w ten sposób rytmu. Jeżeli w sobotnie i niedzielne poranki lubisz zostać w łóżku dłużej, przeczytaj ten artykuł.

Twoim największym wrogiem podczas pobudki może być… przycisk “drzemka”. Ta z pozoru niegroźna i przydatna funkcja całkowicie destabilizuje proces wybudzania się ze snu, dlatego kategorycznie powinieneś z niej zrezygnować. Zobacz film poniżej, a dowiesz się dlaczego:

Przycisk “drzemka” w twoim smartfonie to niejedyny aspekt elektronicznych urządzeń, który ma negatywny wpływ na sen. Wpatrywanie się w ekran czy to monitora, telefonu czy też tabletu bezpośrednio przed snem może powodować problemy z zasypianiem i w konsekwencji gorszą jakość samego snu.

Dlatego do łóżka wieczorem wybieraj raczej papierową książkę czy gazetę. Jeżeli często pracujesz nocą, zainstaluj bezpłatną aplikację f.lux, która w zależności od aktualnej godziny zmodyfikuje wyświetlane na ekranie kolory, zmniejszając tym samym emitowane niebieskie światło, będące głównym źródłem problemu.

Ponadto pracując w nocy, zwróć uwagę na oświetlenie – niech ekran laptopa nie będzie jedynym emitentem światła w pomieszczeniu, gdyż bardzo niekorzystnie wpłynie to na twój wzrok. Dobrym rozwiązaniem może być taka lampka biurkowa, w której możesz regulować temperaturę barwową.

Dobranoc!

Nie przegap wymarzonej pracy!
Najlepsze oferty co wtorek na Twoim mailu.