Jak prosto i przyjemnie uczyć się języków obcych?

Damian Jursza

Damian Jursza

Test

Języki obce można chłonąć każdego dnia. I to w sposób lekki i przyjemny. Wystarczy zmienić kilka nawyków, aby przełożyło się to na poprawę naszych kompetencji językowych.

To, że znajomość języków obcych w branży sportowej bardzo się przydaje – chyba nikomu nie trzeba udowadniać. Szczególnie w dziennikarstwie sportowym oraz pracy w klubie. Jeśli jednak masz jakieś wątpliwości, to polecam zapoznać się z historią Dominika Ebebenge i Tomasza Ćwiąkały. Obaj m.in. dzięki znajomości języków obcych w młodym wieku doszli daleko. Pierwszy działa obecnie razem z Mariuszem Piekarskim w agencji managerskiej Unidos, drugi jest komentatorem stacji Canal + Sport.

Dofinansowanie do nauki lub zajęcia językowe w miejscu pracy to jedne z najpopularniejszych benefitów pracowniczych obok prywatnej opieki medycznej i karty Multisport. A pytanie o znajomość języków obcych pada na prawie każdej rozmowie kwalifikacyjnej.

Dobra, chyba jesteś już przekonany. Teraz czas odpowiedzieć sobie na kilka pytań i wprowadzić pozytywne zmiany w swoim życiu.

Aplikacje mobilne

Większość czas spędzasz z telefonem w ręku? Zamiast bezmyślnie skrolować Facebooka lub Instagrama, uruchom aplikację do nauki języków. Zarówno App Store jak i Google Play oferuje ich bardzo dużo. Od tradycyjnych fiszek, po bardziej złożone rozwiązania.

Podpowiedź: Przetestuj Duolingo, które w momencie rywalizacji (o zdobytą liczbę punktów w danym miesiącu) ze znajomymi – może uzależniać. :-)

Filmy

YouTube i Netflix to jedne z miejsc w sieci, bez których nie wyobrażasz sobie życia? Świetnie. Zacznij oglądać filmy w języku obcym. Początkowo możesz wspomagać się napisami. Jeśli masz już językowe podstawy, wtedy wybierz napisy w języku oryginalnym.

Podpowiedź: Inspirujące treści znajdziesz na TED Talk. Większość dostępnych tam materiałów wideo zawiera napisy w ponad 40 językach. Co ważne – 1 film trwa ok. 10 minut.

Gry

Godzinami grasz w FIFĘ albo Football Managera? Zmień ustawienia językowe. Początkowo będzie trudno się przestawić, ale gwarantuję, że w błyskawiczny sposób poszerzysz słownictwo. Idealne dla osób, które mają problem ze znalezieniem odpowiedniego balansu pomiędzy graniem w gry a nauką. ;-)

Podpowiedź: Najskuteczniejsza będzie całkowita zmiana ustawień językowych w Twoim komputerze lub konsoli.

Kontakty

Uwielbiasz dyskutować na tematy sportowe? Znajdź kogoś z zagranicy, kto podziela Twoją pasję. Pisz z nim i rozmawiaj regularnie. Nie ma znaczenia czy będzie to odbywać się poprzez Skype, Messengera czy Twittera.

Podpowiedź: Nie przejmuj się początkowymi błędami, popełnia je każdy. Zawsze możesz uprzedzić swojego rozmówcę, że nie jesteś biegły w danym języku i cały czas się go uczysz.

Książki

Jesteś molem książkowym? Dlaczego nie spróbować czytać ulubionych pozycji w oryginale? Dzięki temu będziesz miał dostęp do wielu biografii sportowców, zanim zostaną one przetłumaczone na język polski.

Podpowiedź: Sprawdź listę najlepszych książek sportowych wg The Telegraph (50 pozycji) oraz Men’s Journal (60 pozycji).

Newsy

Poranek zaczynasz od codziennej prasówki? Zmień nieco proporcje przeglądanych stron i blogów. Postaraj się, aby połowa z nich była w języku obcym.

Podpowiedź: Początkowo możesz wspomagać się Google Translate.

Podcasty

Dużo biegasz i podróżujesz? To dobra okazja na słuchanie podcastów. Znajdź sportowe audycje w języku, który chciałbyś poznać. Wybieraj tylko taką tematykę, która Cię interesuje albo rozwija.

Podpowiedź: Samo BBC oferuje kilkanaście sportowych podcastów w języku angielskim.

Radio

Nie wyobrażasz sobie pracy bez radiowej muzyki w tle? Zamiast polskich stacji, znajdź w sieci zagraniczną rozgłośnię. Zdziwisz się jak dużo z nich oferuje muzykę przeplataną sportowymi audycjami.

Podpowiedź: Największe sportowe radio to brytyjskie talkSPORT. Jeśli wolisz amerykańskie sporty, spory wybór stacji tematycznych znajdziesz na Tune In.

Transmisje sportowe

Narzekasz na polskich komentatorów telewizyjnych? Wydaje Ci się, że zrobiłbyś to lepiej? Zamiast ciągle się irytować, zacznij oglądać transmisje na zagranicznych kanałach. Nie tylko językowo się osłuchasz, ale poznasz wiele branżowych zwrotów, których nie znajdziesz w podręcznikach.

Podpowiedź: Staraj się nie oglądać zawsze tej samej stacji telewizyjnej. W ten sposób łatwiej przyswoisz różne akcenty.

Nie przegap wymarzonej pracy!
Najlepsze oferty co wtorek na Twoim mailu.