Wywiad: Magdalena Łowicka – Sonda Sports

Damian Jursza

Damian Jursza

Test

Sonda Sports to polska firma,  która dostarcza autorski, oparty o GPS, tracking system dla zawodników i trenerów.  Firma ma przed sobą ambitne plany, a już w tej chwili współpracuje m.in. z Zagłębiem Lubin, Polską Reprezentacją Rugby i angielskim klubem Macclesfield Town FC, gdzie trenerem jest były gracz Arsenalu – Sol Campbell.

O projekcie łączącym nowe technologie i sport opowiada Magdalena Łowicka, mgr fizjoterapii i Operating Manager w Sonda Sports.

Wytłumacz proszę najprościej jak się da, jak działa Wasz produkt?

Sonda Sports to system składający się z trackera GPS, współpracującego z monitorem tętna oraz aplikacją online, w której gromadzone i przetwarzane są dane. Tracker umieszcza się w specjalnej kieszeni kamizelki treningowej.

Po jego uruchomieniu, zaczyna on zbierać zaawansowane dane dotyczące ruchu wykonywanego przez zawodnika podczas treningu. System ma na celu gromadzenie oraz przekazywanie danych o reakcji zawodnika na bodźce wysiłkowe. Informacje o tętnie, w połączeniu z takimi podstawowymi danymi jak czas trwania treningu, przebyty dystans oraz osiągane prędkości, przy użyciu algorytmów generują zaawansowane statystyki niezbędne w dogłębnej analizie każdej sesji treningowej. Wśród nich znajdują się m.in. impuls treningowy, obciążenie zawodnika, dystans na wysokiej i bardzo wysokiej intensywności, czy dystans na wysokim obciążeniu metabolicznym. Wszystkie statystyki oraz ich znaczenie opisane są szczegółowo w Kompendium Wiedzy Sonda Sports. Dzięki tym danym, sztab szkoleniowy, ale również poszczególni zawodnicy, mogą oceniać kondycję oraz dostosowywać jednostki treningowe. Dodatkowo pokazywane są dane ułatwiające przewidywanie ryzyka wystąpienia kontuzji. 

Statystyki gromadzone są w zabezpieczonej chmurze, a dostęp do nich odbywa się z dowolnego urządzenia podłączonego do sieci internetowej. Z systemu Sonda Sports można korzystać zarówno przez przeglądarkę internetową w komputerze, jak i na aplikacji na urządzenia mobilne z systemem Android lub iOS.

Sonda Sports - piłka nożna

Co wyróżnia Sonda Sports od konkurencji?

System Sonda Sports stworzony został z myślą o udostępnieniu jak największej ilości zaawansowanych danych treningowych dla wszystkich rodzajów użytkowników. Zarówno głównych trenerów, jak i ich asystentów odpowiadających za przygotowanie kondycyjne. Dane mogą też w stosunkowo łatwy sposób interpretować indywidualni użytkownicy. Są one bowiem wyświetlane w formie prostych do przeanalizowania wykresów graficznych. 

Największe przewagi konkurencyjne to łatwość obsługi i przejrzystość dostarczanych informacji oraz statystyk. Są one przedstawione nie tylko w wyrazisty sposób, ale także w formie łatwej do samodzielnego interpretowania. Istotne są także cechy fizyczne produktu. Tracker GPS jest mały i lekki. Sprawia to, że po umiejscowieniu go w specjalnej kamizelce na plecach, jest niemal niewyczuwalny, co znacząco wpływa na komfort zawodników. 

Obsługa techniczna wymaga jedynie skonfigurowania urządzenia z siecią WiFi, co powoduje, że system jest całkowicie niezależny od połączeń przy użyciu kabli podczas przekazywania danych. Wyjątkowo proste ładowanie odbywa się za pomocą standardowego kabla micro USB. W przypadku rozwiązań dla klubów, oferujemy także specjalną walizkę, umożliwiającą ładowanie do 15 urządzeń jednocześnie, a także bezpieczne transportowanie całego zestawu.

Walizka Sonda Sports

Większość klubów niższych lig ma problemy z dopięciem budżetu. Macie pomysł jak przekonać ich do korzystania z Waszego rozwiązania?

Nasze rozwiązania są na tym samym poziomie technologicznym, co podobne produkty, a przy tym bardziej atrakcyjne ekonomicznie. Wynika to z przyjętych rozwiązań biznesowych, jakie umożliwiają nam utrzymywania konkurencyjnej ceny. Oferujemy pełen system, który możemy dodatkowo dopasować do oczekiwań poszczególnych klientów. Jesteśmy w stanie wprowadzić modyfikacje, które dodatkowo ułatwią użytkowanie. Mogą to być nowe funkcjonalności, formuły obliczeniowe, czy też dostosowanie panelu obsługi online.

Załóżmy, że reprezentuję pierwszoligowy zespół piłkarski i chcę wdrożyć u siebie Sonda Sports. Ile będzie mnie to kosztować?

Zakładając, że chcemy wyposażyć w system drużynę piłkarską składającą się z 22 zawodników, należy liczyć się z kosztem ok. 10 000 EURO. W tej cenie znajduje się pełne wyposażenie umożliwiające natychmiastowe rozpoczęcie treningów, a więc trackery GPS, pulsometry, kamizelki oraz walizki do ładowania i przenoszenia sprzętu. 

Koszt ten zawiera również roczny dostęp do aplikacji online, w której widoczne są wszystkie statystyki. Oprogramowanie online pozwala nie tylko na przejrzystą prezentację danych w formie wykresów lub pobieranie tabeli z liczbami precyzyjnie określającymi dane jednostki. Umożliwia również samodzielne, pełne zarządzanie profilami poszczególnych zawodników, a także tworzenie z nich drużyn i zespołów w dowolnej konfiguracji. Przy zakupie rozwiązań drużynowych, a więc od minimum 15 sztuk, zapewniamy również pełną obsługę techniczną oraz pierwszą konfigurację na wskazanym przez klienta obiekcie treningowym, jeżeli wyrazi taką potrzebę.

Jak rozpoczęła się Wasza współpraca z Macclesfield Town FC i słynnym Solem Campbellem? 

Pierwszy kontakt z drużyną Macclesfield Town miał miejsce dzięki obecności na jednej z imprez targowych. Mieliśmy okazję poznać Daniela Douglasa-Pringle, który odpowiada za przygotowanie fizyczne zawodników z Macclesfield Town. Po rozpoczęciu współpracy klubu z Solem Campbellem, który wymagał znalezienia dla zawodników rozwiązania w zakresie trackingu GPS, Daniel zwrócił się do nas z prośbą o możliwość podjęcia współpracy. Darzymy Sola Campbela szacunkiem ze względu na jego dokonania sportowe i chcemy jako firma pomagać drużynom, które w zastosowaniu monitoringu sportowego szukają swojej drogi do poprawy wyników. Z tego powodu objęliśmy zespół naszym programem partnerstwa technologicznego. Po wizycie w Egerton Youth Club, gdzie zawodnicy z Macclesfield Town odbywają regularne treningi, oraz przeprowadzeniu dwudniowych testów, podpisaliśmy umowę. Drużyna ma dzięki temu zapewnione wsparcie technologiczne na płaszczyźnie dostępu do zaawansowanych statystyk treningowych zawodników. 

Otrzymujemy bardzo ciekawe i pozytywne informacje zwrotne, a także obserwujemy znaczący postęp drużyny, przed którą wciąż są naprawdę duże wyzwania. Wiemy, że w pełni wykorzystują możliwości, jakie daje im nasz system, co wielokrotnie potwierdzali w rozmowach z nami. Zależy nam bowiem na ich sukcesach i jesteśmy zadowoleni, że możemy być w pewnym stopniu także ich przyczyną.

Sol Campbell

Póki co skupiacie się głównie na piłce nożnej czy rozważacie otwarcie na inne dyscypliny?

Nasz system jest dedykowany do wszelkiego rodzaju sportów drużynowych. Piłka nożna i rugby to dyscypliny, gdzie najczęściej wykorzystywany jest GPS. Dla przykładu, z naszego systemu korzysta obecnie Polska Reprezentacja Rugby. W tej chwili skupiamy się przede wszystkim na tych dyscyplinach. Widzimy jednocześnie bardzo duży potencjał także w hokeju na trawie i futbolu amerykańskim, ale również w bardziej nietypowych sportach, takich jak futbol gaelicki, hurling oraz camogie.

W tej chwili mamy całkowicie opracowaną technologię użytkowania naszego systemu na zewnątrz. Pracujemy także nieustannie nad dalszym udoskonalaniem rozwiązania, które przeznaczone będzie do obiektów zamkniętych i hal sportowych. To otworzy przed nami kolejne możliwości.

W zakresie monitorowania wysiłku i przygotowania kondycyjnego sportowców, nie ma bowiem innej drogi niż długookresowa i precyzyjna analiza. Monitoring zawodników w pełni świadomie staje się niezbędnym narzędziem do śledzenia postępów graczy od juniora aż do seniora. Bez wykorzystania najnowszych rozwiązań technologicznych nie ma możliwości obiektywnego, opartego o weryfikowalne dane, zarządzania obciążeniami treningowymi zawodnika. Analiza oparta o monitoring GPS pozwala śledzić nie tylko rozwój gracza, ale również minimalizować ryzyko kontuzji przeciążeniowych, czy też zbyt szybkiego powrotu do pełnych obciążeń treningowych po przebytych urazach i chorobach. Działania te mają na celu przeprowadzić zawodnika przez całą karierę nie tylko w sposób efektywny, ale również z jak najmniejszą ilością kontuzji wynikających z niedostosowania obciążenia treningowego do jego aktualnych możliwości.

Widzimy spore zainteresowanie nawet na niższych poziomach rozgrywek ligowych, a co za tym idzie, starania klubów o zapewnienie sobie finansowania na najnowsze rozwiązania technologiczne. Wychodzimy im zdecydowanie naprzeciw oferując zaawansowany system w zakresie cenowym, który jest w zasięgu nawet mniejszych drużyn, czy akademii sportowych.

Sonda Sports Rugby

Na pewno macie też sporo planów na przyszłość. Jak wygląda perspektywa rozwoju Waszego produktu?

Obecnie skupiamy się na rozszerzaniu współpracy z klubami oraz akademiami sportowymi. Z uwagi na duże możliwości dostosowania naszego systemu do indywidualnych oczekiwań klientów, największe szanse na dalszy rozwój widzimy w zaangażowaniu poszczególnych trenerów w ścisłą współpracę z nami. Jesteśmy w stanie w szybki sposób dopasować nasze rozwiązania do ich potrzeb, tak, aby mogli korzystać z jak największej liczby statystyk, w jak najkrótszym czasie – bez konieczności spędzania długich godzin na analizowaniu rozbudowanych kolumn z liczbami. Chcemy, aby aktywnie korzystali z jak największej liczby zaawansowanych danych treningowych pokazanych w formie prostych do zrozumienia, a tym samym zinterpretowania, wykresów. Pozwala to bowiem na wprowadzanie przez nich jednostek treningowych indywidualnie dopasowanych do możliwości zawodników, a tym samym wpływa na ostateczną ilość sukcesów sportowych.

Duży nacisk kładziemy także na rozwój systemu do obiektów zamkniętych i hal sportowych, co pozwoli na dostarczenie naszych rozwiązań do kolejnych dyscyplin sportu. Mamy świadomość, że wciąż istotnym elementem wyposażenia klubu w system monitoringu zawodników, jest przystępna cena. Stąd też nasze rozwiązania mają na celu obniżenie pułapu kosztów, które w wielu przypadkach są po prostu ostatecznym czynnikiem decydującym o zakupie. Jesteśmy przekonani, że szerszy dostęp do technologii, którą oferujemy, nie tylko zwiększy poziom rozgrywek na niższych szczeblach ligowych. Mamy też pewność, że pozwoli to na lepsze zarządzanie karierą wyróżniających się zawodników, przede wszystkim przez precyzyjny nadzór nad szeroko pojętym obciążeniem treningowym. Dostarczane przez nas statystyki w przejrzysty sposób pozwalają bowiem zmniejszać ryzyko wystąpienia kontuzji, a to jeden z największych problemów, z jakim zmaga się o wiele bardziej intensywnie działający obecnie świat sportu.

Nie przegap wymarzonej pracy!
Najlepsze oferty co wtorek na Twoim mailu.