Fantasy Liga. Które rozgrywki wybrać?

Damian Jursza

Damian Jursza

Test

Fantasy Liga to kultowa zabawa, która od kilku lat podbija serca internautów. Które rozgrywki wybrać najlepiej?

Dla tych, którzy totalnie nie wiedzą czym jest Fantasy Liga (nazywana też Fantasy Manager i fantasyliga) – mały instruktaż. To gra. W skrócie: taki mini wirtualny manager piłkarski. Z realnych zawodników wybieramy 11 podstawowych oraz 4 rezerwowych, ustalamy taktykę, decydujemy kto ma zostać kapitanem itp. Jeśli piłkarze w prawdziwych rozgrywkach zdobywają gole czy notują asysty, to na nasze konto wędrują punkty. Rywalizujemy w klasyfikacji generalnej, ale także mniejszych ligach prywatnych tworzonych np. przez znajomych.

Dobra. Przejdźmy do konkretów. Jakie rozgrywki mamy do dyspozycji?

Fantasy Liga w polskim wydaniu

Na początek trochę historii, a raczej prehistorii. Pierwszym managerem piłkarskim w polskich mediach było “Wygraj Ligę”. Projekt wystartował w 1999 roku na łamach Gazety Wyborczej. W 2001 roku jego internetowym odpowiednikiem zostały “Piłkarzyki”. W 2005 obie gry połączono i tak powstały “Piłkarzyki – Wygraj Ligę”, w które w szczytowym momencie grało blisko 90 tysięcy osób. Rywalizując o 37-calowy telewizor…

Obecnie najdłużej działające rozgrywki to Fantasy Liga WP.pl z pulą nagród wynoszącą 10 000 zł. W sezonie 2017 gra w nią około 18 tysięcy graczy.  Produkt od Wirtualnej Polski ma silną konkurencję w postaci Ustaw Ligę od Weszlo.com oraz oficjalnej Fantasy Ligi Ekstraklasy, która, chociaż wystartowała niedawno, może pochwalić się liczbą ponad 40 tysięcy drużyn.

Poszczególne rozgrywki różnią się budżetami, cenami piłkarzy i sponsorami. Wybór gry zależy od twoich indywidualnych preferencji bądź sentymentów.

Warto pamiętać, że niemal wszystkie gry mają w ofercie opcję dołączenie do lig prywatnych, wśród których wiele jest takich, które oferują nagrody dla najlepszych miejsc. Jak znaleźć ligi prywatne z nagrodami? Wystarczy odpowiednio poszukać w Google.

Zagraniczne opcje Fantasy Liga

Jeśli rywalizacja na polskim podwórku to za mało, do dyspozycji mamy grę w zagranicznych ligach. W Polsce niezmiennie dużą popularnością cieszy się Fantasy Premier League, gdzie możemy dołączyć do wielu lig prywatnych zarządzanych przez rodzimych graczy. Gra ma już synonim kultowej, a jej partnerem jest m.in. EA Sports.

Wolisz ligę niemiecką? Masz Fantasy Manager Bundesliga.  Włoską? Fantasy Serie A Hiszpańską? La Liga Fantasy Marca. Chciałbyś dobrać graczy z różnych lig. Wybierz Fantasy Football od UEFA.

Fantasy Liga w wydaniu siatkarskim

Z okazji LOTTO EUROVOLLEY POLAND 2017 mieliśmy do czynienia z pierwszym (chyba) w historii tego typu managerem siatkarskim. W tym przypadku gracze mając do dyspozycji budżet 35 milionów musieli kupić 12 zawodników z 16 drużyn rywalizujących na Mistrzostwach Europy.

Podobnie jak u piłkarskich odpowiedników można było wybrać maksymalnie 3 zawodników z jednej reprezentacji, a punkty przyznawane były zarówno za sukcesy drużynowe jak i indywidualne (punkt, as serwisowy, blok). Łącznie w grze wzięło udział ponad 4 tysiące uczestników, a zabawę wygrał Marcin Nykiel, menedżer zespołu Kontrabanda, który zgromadził 1305 punktów.

[Fot. EFKS]

Nie przegap wymarzonej pracy!
Najlepsze oferty co wtorek na Twoim mailu.