TOP5 transferów dziennikarskich w 2014 roku
Damian Jursza

Jak co roku barwy klubowe zmieniali nie tylko sportowcy. Oto subiektywny ranking najgłośniejszych „transferów” w środowisku dziennikarzy sportowych w 2014 roku.
1. Robert Błoński Gazeta Wyborcza – Przegląd Sportowy
Jeden z najbardziej znanych dziennikarzy sportowych. Specjalizuje się w piłce nożnej oraz sportach zimowych. Jego największym atutem jest przede wszystkim olbrzymie już doświadczenie. Uczestnik największych imprez sportowych w tym MŚ (2002 i 2006), ME (2006 i 2012) oraz ZIO (2002, 2006, 2010). Wychowanek Agory, z Gazetą Wyborczą związany przez 22 lata. Wydawało się, że w Sport.pl pozostanie już na zawsze. Najwyraźniej przeważyła znajomość z Michałem Polem. Do transferu formalnie doszło w lutym 2014 r.
Wczoraj pożegnałem się z przyjaciolmi z GW. Pierwszy tekst: 2 stycznia 1992. Etat: 1 maja 1993. Od 1 lutego – PS. pic.twitter.com/89RIsxAjQf
— robert błoński (@robert_blonski) January 25, 2014
2. Michał Kołodziejczyk Rzeczpospolita – Wirtualna Polska
Jeszcze młody, ale już bardzo doświadczony. Dzięki licznym gościnnym występom jako ekspert w studiu TVP szybko zyskał popularność. W Rzeczpospolitej od 2007 roku. Wcześniej współpracował z Przeglądem Sportowym i tygodnikiem Piłka Nożna. W ostatnim czasie jego tekstów było jak na lekarstwo, gdyż bardziej niż na pisaniu skupiał się na zarządzaniu nową stroną internetową „Rzepy”. Oficjalnie w WP.pl od stycznia 2015 roku.
Czas na zmiany. Dzisiaj ostatni dzien pracy w #rzeczpospolita. 7,5 roku, dzieki za wszystko. pic.twitter.com/0XCGaCIBf6
— Michał Kołodziejczyk (@Michal_Kolo) December 12, 2014
3. Marek Wawrzynowski Przegląd Sportowy – sport.tvp.pl
Jedno z najlepszych „piór” w naszym kraju. Jak wieść niesie będąc wraz z Piotrem Żelaznym (5. miejsce w rankingu) w opozycji do nowego kierownictwa Przeglądu Sportowego (Pol, Rudzki, Włodarczyk) po blisko 7 latach w kwietniu musiał pożegnać się z redakcją. Wcześniej współpracował z m.in. Życiem, Gazetą Wyborczą, Faktem i Dziennikiem. Autor książki „Wielki Widzew”, która zasłużenie została Sportową Książku Roku 2013. Obecnie rozwija własne Wydawnictwo Kopalnia oraz współpracuje ze stroną internetową TVP Sport.
10 lat w Springerze! Dziś pożegnałem się z Przeglądem. Tym, którzy zostali, życzę najlepszego. I dziękuję wszystkim, którzy mnie czytali.
— Marek Wawrzynowski (@M_Wawrzynowski) April 15, 2014
4. Piotr Żelazny Przegląd Sportowy – Rzeczpospolita
W ostatnich latach (od 2007) bez wątpienia jeden z najlepszych redaktorów Przeglądu Sportowego. Wcześniej pisał do m.in. Dziennika i tygodnika Piłka Nożna. Obecnie razem z Markiem Wawrzynowskim prowadzi Wydawnictwo Kopalnia oraz godnie zastępuje Pawła Wilkowicza i Michała Kołodziejczyka na stronach sportowych Rzeczpospolitej.
Pierwsze moje w życiu #FF dla wydawnictwa @Kopalnia_ – mojego pierwszego w życiu dziecka, w dodatku z mężczyzną, czyli @M_Wawrzynowski
— Piotr Żelazny (@ZelaznyPiotr) April 11, 2014
5. Przemysław Zych Przegląd Sportowy – Gazeta Wyborcza/Sport.pl
Najmłodszy w zestawieniu, ale mający już swoją renomę. Prawdziwy pasjonat, choć w tym rankingu to słowo pasuje do każdego. Podobno świetnie zna się nie tylko na polskiej, ale również tureckiej i bałkańskiej piłce. W Gazecie Wyborczej od lutego, wcześniej przez trzy lata związany z Przeglądem Sportowym.
Udało się! Zostałem zarejestrowany! Od 1 lutego zaczynam pracę w dziale sportowym Gazety Wyborczej #DeadlineDay
— Przemysław Zych (@PrzemZych) January 31, 2014
Wydarzeniem 2014 roku było również rezygnacja Przemysława Iwańczyka po 20 latach ze współpracy z Gazetą Wyborczą. Nawet w swoim nicku na Twitterze – @iwanczyk_gw ma on znamienny skrót GW. Popularny dziennikarz postanowił skupić się na swojej pracy w radiu – TOK FM (współpraca od 2012 roku) oraz telewizji – Polsat (współpraca od 2006 roku).
Warto także zauważyć liczne transfery ludzi mediów do… PZPN. Możesz przeczytać o tym tutaj.
Na koniec dla przypomnienia TOP5 jeśli chodzi o transfery za 2013 rok.
1. Michał Pol Sport.pl – Przegląd Sportowy
2. Paweł Wilkowicz Rzeczpospolita – Sport.pl
3. Przemysław Rudzki Fakt – Przegląd Sportowy
4. Tomasz Włodarczyk Orange Sport – Fakt/Przegląd Sportowy
5. Dariusz Wołowski Interia.pl – Sport.pl
Uważasz inaczej? Swoim rankingiem możesz podzielić się w komentarzach.
[fot. startupstockphotos]