Powiadomienia w telefonie wrogiem produktywności

Damian Jursza

Damian Jursza

Test

Każdy z nas miał to uczucie wielokrotnie. Niby jedno spojrzenie na telefon, a kolejny kwadrans pracy z głowy. Powiadomienia, który otrzymujemy na telefon  to prawdziwy pożeracz czasu. Dlaczego warto je ograniczyć i jak to zrobić?

Oszacowano, że przeciętny człowiek otrzymuje dziennie około 70-85 powiadomień ze smartfona, mniej więcej raz na 15 minut.

Rosnąca liczba powiadomień nie pozostaje bez wpływu na nasz poziom stresu, zdolności koncentracji czy ogólne samopoczucie.

Naukowcy są zgodni

Badania dowodzą, że powiadomienia mają wpływ na funkcjonowanie mózgu.

Według naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego powrót na właściwe tory może zająć kilka minut, gdy nawet niewielka rozrywka – na przykład powiadomienie – odrywa nas od zadania w pracy lub rodzinnego obiadu.

Powiadomienia są przyczyną uzależnienia od smartfonów i Internetu, ponieważ powodują, że czujemy się podekscytowani brzęczącymi telefonami.

To podekscytowanie jest tak silne, że sama obecność telefonów wokół nas – nawet jeśli ich nie sprawdzamy – wystarczy, aby wywołać poczucie dyskomfortu i zmniejszyć zdolności poznawcze – twierdzą badacze z Uniwersytetu w Chicago.

A to dopiero początek problemu, który będzie narastał. Współcześni nastolatkowie są jeszcze częściej online niż ich rodzice i otrzymują średnio aż 237 powiadomień dziennie!

Nie wiem jak Ty, ale my sami łapiemy się na tym, że po usłyszeniu dźwięku powiadomienia odruchowo chwytamy za telefon, nie zastanawiając się nad tym.

Jak to zmienić?

Jak z tym walczyć? Od czego zacząć?

Oto trzy szybkie porady na początek:

  1. Odinstaluj z telefonu aplikacje, których nie używasz oraz wyłącz wszystkie nieistotne powiadomienia.
  2. Ładuj telefon przez noc w innym pokoju niż sypialnia. Powiadomienia mogą uniemożliwiać zasypianie i wielokrotnie wybudzać z niezbędnego snu. Jeśli używasz telefonu jako budzika, zainwestuj w tradycyjny zegarek z alarmem.
  3. W trakcie codziennej pracy spróbuj zmienić nawyki. Po usłyszeniu dźwięku powiadomienia, zanim chwycisz za telefon, zastanów się czy przyniesie ci to korzyść w tym momencie. Np. gdy odwracasz się, aby sięgnąć po telefon, zatrzymaj się i zadaj sobie pytanie, czy to działanie służy celowi innemu niż odwrócenie uwagi.
Nie przegap wymarzonej pracy!
Najlepsze oferty co wtorek na Twoim mailu.