Legitymacja prasowa – czym jest i co powinna zawierać?

Damian Jursza

Damian Jursza

Test

Legitymacja prasowa to dokument potwierdzający fakt wykonywania pracy dziennikarza. Wydawana jest najczęściej przez redaktora naczelnego. Sprawdź wszystko, co powinieneś wiedzieć o legitymacji prasowej.

Legitymacja potwierdza, że przynależymy do odpowiedniej redakcji. Zdecydowanie ułatwia pracę w terenie, gdyż jest swoistą przepustką na wydarzenia branżowe. Pozwala wejść na konferencje prasowe czy starać się o akredytacje na dane wydarzenie sportowe. W przypadku mniejszych, lokalnych eventów może wystarczyć do darmowego wejścia na teren imprezy bez posiadania akredytacji prasowej.

Kiedy mogę ubiegać się o legitymację prasową?

W większości redakcji legitymację prasową otrzymamy po okresie próbnym. Rzadko zdarza się, że wydawana jest stażystom czy praktykantom. Decyzję o tym podejmuje szef działu lub redaktor naczelny. Legitymacja jest wydawana w pierwszej kolejności dziennikarzom, którzy pracują w terenie. W większości przypadków legitymacja prasowa jest niezbędna do uzyskania akredytacji prasowych. W skrócie, jeśli będziesz chciał zostać wysłannikiem swojej redakcji na mecz Legii Warszawa, to nie obędzie się bez posiadania obydwóch dokumentów.

Legitymacja prasowa – czy istnieje jeden wzór?

Nie istnieje jeden wzór, który mówi jak ma wyglądać legitymacja prasowa. Jest ona dokumentem wewnętrznym danej redakcji, dlatego nie ma uregulowań prawnych wskazujących, które treści ma zawierać oraz jaki kształt przybrać. Warto jednak pamiętać o podstawowych elementach, które legitymacja powinna posiadać:

  • Imię i nazwisko,
  • Zdjęcie,
  • Nazwa redakcji,
  • Data ważności.

Oto jak legitymacja prasowa może prezentować się w praktyce:

legitymacja_prasowa

Legitymacja ma zazwyczaj kształt prostokąta i wymiary starych legitymacji szkolnych np. 72×103 mm lub kart kredytowych czy wizytówek np.  90×56 mm.

Gdzie zrobić legitymację prasową?

Za przygotowanie legitymacji prasowej odpowiada twoja redakcja, więc nie powinieneś się tym martwić. Jeśli jednak sam jesteś właścicielem serwisu internetowego lub blogerem, to z oczywistych względów musisz się zmierzyć z jej produkcją.

Legitymacja prasowa może być papierowa lub PCV. W przypadku pierwszej opcji warto zdecydować się na wydruk na lepszym papierze (o gramaturze powyżej 250 g/m2). Mając gotowy projekt, druk możesz zlecić w zasadzie w dowolnym miejscu. Jeśli nie chcesz martwić się o sam projekt, możesz także poszukać w sieci firm specjalizujących się w przygotowaniu legitymacji.

W trosce o jego trwałość dokument zazwyczaj noszony jest w specjalnych holderach na smyczy.

Nie przegap wymarzonej pracy!
Najlepsze oferty co wtorek na Twoim mailu.