Jak zwiększyć swoje szanse na zdobycie pracy w świecie tenisa?

PracaSport.pl

PracaSport.pl

Test

Sport pasjonuje miliony osób w Polsce. Emocje, rywalizacja i rozbrzmiewające na stadionach i kortach głosy dopingujących fanów – takie skojarzenia potrafią poruszyć niemal każdego.

Jednocześnie nie wszyscy mogą snuć realistyczne marzenia o karierze zawodnika. Dla nieugiętych fanów sportu zadowalającą może okazać się praca w kadrze trenerskiej czy też odpowiedniej organizacji sportowej.

Tenisowy boom w Polsce: szanse na wymarzoną pracę w sporcie

Budowanie kariery w tenisie obecnie wydaje się bardziej wykonalne niż niegdyś. Dziś nazwiska Igi Świątek czy Huberta Hurkacza nie schodzą z ust ani na chwilę. Polska to obecnie jedyny kraj na świecie, który może pochwalić się zawodnikami w pierwszej dziesiątce rankingów WTA i ATP. To więc naturalne, że w Polsce tenis ostatnimi czasy zaczyna słusznie przybierać na popularności. To zauważalnie wzmożone zainteresowanie tematem wśród ogółu nie umyka inwestorom, a zwiększone nakłady inwestycyjne mogą otworzyć wiele wcześniej niedostępnych ścieżek kariery. Warto więc zadać sobie pytanie: co mogę zrobić, by mieć jeszcze większe szanse na ziszczenie marzenia pracy w sporcie? Rzecz w tym, by budować sobie już wcześniej opisywane przez nas nawyki. Jakie z nich będą jednak najefektywniejsze dla pasjonatów tenisa chcących przekuć zainteresowanie w karierę?

Dziennikarz sportowy: pisz, czytaj i twórz

Odpowiedź na to pytanie zależeć będzie od kilku czynników, a przede wszystkim od tego, jaka pozycja cię interesuje. Poszukujący pracy w sporcie dziennikarze z pewnością najbardziej skorzystają na szlifowaniu warsztatu pisarskiego i poszerzaniu umiejętności redaktorskich. Tu często polecaną strategią jest zwyczajnie pisanie i czytanie tyle, ile tylko się da. Warto zastanowić się też nad utworzeniem własnego bloga czy strony w mediach społecznościowych, np. na Instagramie.

Analityk sportowy: śledź wiadomości i buduj specjalizację

Ścisłe umysły mogą zaś próbować szczęścia na przykład jako analitycy sportowi. Tacy specjaliści mogą pracować zarówno jako członkowie kadry, jak również jako freelancerzy czy prezenterzy występujący na wizji. Tu na pewno przyda się czynne śledzenie wiadomości ze świata tenisa, w tym oglądanie wywiadów z graczami, kadrą trenerską lub transmisji tenisa na żywo za darmo. Każdy sposób na zademonstrowanie swojej pasji oraz specjalistycznej wiedzy może znacznie zapunktować w oczach potencjalnego pracodawcy.

Zawodowy sportowiec: czas na rachunek sumienia

Oczywiście, istnieje też ścieżka profesjonalnego sportowca. Jeśli to ta najbardziej cię interesuje, musisz najpierw zrobić sobie poważny rachunek sumienia i ocenić swoje szanse na surowo. Przykładowo, większość zawodowych sportowców olimpijskich rozpoczyna przygodę już w wieku 10 lat. Decyzję o skupieniu się wyłącznie na nim podejmują po 5 latach stałych treningów. Dla większości z nas odpowiedni czas minął już dawno temu.

Trener tenisa: doświadczenie gracza i dyplom z AWF

Wciąż możesz jednak myśleć o karierze trenera. W większości przypadków wymagane jest doświadczenie gracza. Dobrym nawykiem jest zatem czynne uprawianie sportu i utrzymywanie sprawnej kondycji fizycznej. Ponadto w karierze trenera za obowiązkowy uznaje się dyplom z wychowania fizycznego, choć trudno o nazywanie tego stricte „nawykiem”.

Biznes w sporcie: pokaż pasję i zdobądź doświadczenie

Pozostając przy temacie dyplomów, trzeba wspomnieć o biznesowym aspekcie sportu, gdyż na koniec dnia jest to w pewnym stopniu również właśnie biznes. Jeśli chcesz zajmować się tematyką sportu, ale od strony marketingu, zarządzania czy reklamy, dobra wiadomość – z reguły wystarczy mieć jedynie doświadczenie na podobnych stanowiskach. Nie należy jednak pominąć korzyści płynących z wykazywania pasji do tenisa. Zespoły rekrutacyjnie z pewnością chętniej pochylą się nad zgłoszeniami prawdziwych zapaleńców aniżeli osób niewzruszonych sportem, chcących jedynie skorzystać na fali jego popularności.

Podsumowując, droga każdego z pewnością wyglądać będzie inaczej. By rozwinąć karierę w tenisie, przede wszystkim trzeba stawiać na konsekwentność i grać pod swoje mocne strony.

Nie przegap wymarzonej pracy!
Najlepsze oferty co wtorek na Twoim mailu.