Jak typować UFC?

Filip Mełnicki

Filip Mełnicki

Test

Typowanie UFC, podobnie jak w przypadku każdej konkretnej dyscypliny i federacji, ma swoje specjalne zasady. Mowa tutaj o najlepszej organizacji sportu walki na całym świecie. W związku z tym znajdują się w niej czołowi zawodnicy, a często o losach pojedynków decydują detale. Jak obstawiać UFC, aby zwiększyć szanse na wygraną?

UFC – Liga Mistrzów sportów walki!

Nawiązując do rozgrywek piłkarskich można powiedzieć, że UFC, to taka Liga Mistrzów dla zawodników mma. Praktycznie każdy adept, który rozpoczyna swoją karierę ze sportami walki, marzy o tym, aby w przyszłości występować w ramach tej federacji. Znajdują się tam najlepsi zawodnicy na całym świecie, dlatego też nie ma wyższego poziomu w mma, na którym można się sprawdzić.

Obecnie w ramach tej federacji znajduje się kilku Polaków, którzy radzą sobie naprawdę solidnie. Wystarczy wspomnieć, że jakiś czas temu Jan Błachowicz dzierżył pas mistrzowski w kategorii półciężkiej, czyli mógł o sobie mówić w roli mistrza świata. W górę swojego rankingu w innej kategorii pnie się również Mateusz Gamrot, który jednak zaliczył małe potknięcie w ostatnim pojedynku. Polak aktualnie plasuje się na 7. miejscu w jednej z najbardziej wyrównanych i najlepiej obsadzonych kategorii wagowych w całym UFC. Dla wielu zawodników już taka pozycja byłaby olbrzymim sukcesem, jednak Polak nie zamierza na tym poprzestać.

W UFC w ostatnim czasie pojawiło się również kilku nowych zawodników z naszego kraju, którzy jednak dopiero zaczynają i muszą zbudować swoją pozycję, aby w przyszłości otrzymać możliwość rywalizacji z czołówką swoich kategorii wagowych, czy też walki o pas.

Czym różni się typowanie UFC od KSW?

W naszym kraju najbardziej popularne jest obstawianie walk podczas KSW. Czym różni się typowanie pomiędzy tymi federacjami? Przede wszystkim przed każdym pojedynkiem, który znajdziesz w ofercie zakładów bukmacherskich, warto pochylić się nad specjalnymi zasadami. W przypadku obu tych federacji znajdują się pewne detale, które różnią KSW od UFC. Istotnym czynnikiem może być również liczba rund, która różni się w zależności od rangi konkretnego pojedynku. Pamiętaj, aby sprawdzić takie elementy, zanim rozpoczniesz UFC typowanie, ponieważ może być to kluczowe dla powodzenia twojego kuponu.

Ogólnie, jeśli chodzi o ofertę zakładów bukmacherskich, to w większości przypadków jest ona podobna. Nie ma tutaj specjalnych różnic na korzyść jednej z organizacji, czasem w zależności od tego, czy na gali biorą udział Polacy, pojawia się więcej opcji z zakładami specjalnymi w UFC, ale wszystko zależy od zainteresowania graczy.

UFC typowanie – zasady!

Jedną z najważniejszych zasad dotyczących typowania UFC jest analiza. Przed każdym pojedynkiem tak naprawdę powinieneś rozłożyć na czynniki pierwsze umiejętności i charakterystykę poszczególnych zawodników, a następnie przeanalizować, w jakiej są formie, jaka jest różnica w warunkach fizycznych, który z zawodników lepiej czuje się w rywalizacjach w danej płaszczyźnie. To wszystko są aspekty, które w ostatecznym rozrachunku wpływają na powodzenie kuponu. Tak naprawdę nie można się koncentrować tylko na kursach przygotowanych przez analityków zakładów bukmacherskich, ponieważ jak pokazują ostatnie gale UFC, często się oni mylą. Doskonałym przykładem jest tutaj ostatni pojedynek z udziałem Mateusza Gamrota, w którym Polak był zdecydowanym faworytem, a jednak w oktagonie było widać inny scenariusz. Tak naprawdę to jego przeciwnik od pierwszej minuty zdominował losy tego starcia i nie pozostawił żadnych złudzeń, wygrywając przez decyzję sędziów. Proponowane kursy na UFC typowanie przez zakłady bukmacherskie nie okazały się dobrym wyborem również w 3 ostatnich starciach z udziałem Jana Błachowicza. Przede wszystkim Polak był faworytem swojego starcia o obronę mistrzowskiego tytułu z Gloverem Teixeirą, a mimo tego przegrał przed czasem. Później z kolei analitycy zakładów bukmacherskich nie docenili Janka, ponieważ wskazywali, że ma mniejsze szanse na wygraną z Rakićem i Ankalaevem, a mimo tego ani razu nie schodził z oktagonu pokonany. Pamiętaj więc, że tak naprawdę kursy wystawione przez analityków zakładów bukmacherskich mogą ci sugerować, kto ma większe szanse na zwycięstwo, jednak nie są żadną wyrocznią w kontekście tego, co wydarzy się w oktagonie.

Podobnie jak w przypadku innych dyscyplin i sportów, tak również w UFC pamiętaj, żeby nie obstawiać sercem, a głową. Bardzo często typy na UFC na swoich ulubionych zawodników czy też sportowców z naszego kraju kończy się negatywnie, ponieważ górę nad rozsądną analizą bierze przede wszystkim serce. Jeśli chcesz często osiągać sukces na swoich kuponach, to musisz zachować chłodną głowę.

Kiedy kolejna walka Polaka?

Wydawało się, że na kolejne starcie z udziałem polskiego zawodnika w UFC będzie trzeba trochę poczekać, a jednak Mateusz Gamrot wskoczył w zastępstwo i już na początku marca stoczy swój kolejny pojedynek. Polak będzie starał się otrząsnąć po porażce w ostatnim starciu i odbudować swoją pozycję. Gamer aktualnie ma na koncie 4 zwycięstwa i 2 porażki dla najlepszej organizacji sportów walki na świecie. Taki dorobek zapewnił mu aktualnie 7. pozycję w rankingu w jednej z najlepiej obsadzonych kategorii wagowych. W swoim kolejnym starciu zmierzy się z Amerykaninem, który plasuje się na 10. miejscu. Tarantula, czyli Jalin Turner jest jednak w znakomitej dyspozycji. Być może jego bilans dotychczasowej zawodowej karierze nie jest zbyt imponujący, jednak warto zwrócić uwagę, że zwyciężył w 5 kolejnych pojedynkach dla najlepszej organizacji sportów walki na świecie, więc bez wątpienia nie jest to przypadek.

Turner dysponuje znakomitymi warunkami fizycznymi, w których bez wątpienia będzie miał przewagę nad Polakiem. Mierzący 190 cm Amerykanin nie jest jednak fighterem, który bazuje tylko na kopnięciach i zasięgu ramion. Tarantula potrafi poradzić sobie również w płaszczyźnie dolnej, gdzie wygrał przez poddanie w 3 z 4 ostatnich rywalizacji. Nie jest żadną tajemnicą, że ulubioną płaszczyzną dla Mateusza Gamrota jest również partner, dlatego też można się spodziewać, że obaj zawodnicy mogą rozstrzygnąć losy tej rywalizacji właśnie w zapasach.

UFC typowanie tego pojedynku jest już dostępne. W ofercie zakładów bukmacherskich znajdują UFC typy przygotowane przez analityków, którzy wskazują, że większe szanse na wygraną ma reprezentant Polski. O tym jednak, że kursy nie walczą w oktagonie, napisałem już z przykładami we wcześniejszym fragmencie tekstu. Miejmy nadzieję, że tym razem analitycy się nie pomylą i będzie to łatwe starcie dla Polaka. Ciekawą opcją do typowania w UFC może być tutaj propozycja na over rund lub też zakończenie starcia po decyzji sędziów. Gamer najczęściej w swojej karierze wygrywał właśnie w ten sposób.

Sprawdź, jak zostać dziennikarzem sportowym!

Obstawianie zakładów bukmacherskich niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Pamiętaj, że nie może być sposobem na życie. W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione, możesz grać wyłącznie u tych operatorów, którzy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów.

Autor tekstu: Filip Mełnicki – obecnie związany z agencją iGaming Nomads. Od 2 lat w branży iGaming, zajmuje się pisaniem artykułów o sporcie i zakładach bukmacherskich. Prywatnie fan Twardych Pierników Toruń.

Nie przegap wymarzonej pracy!
Najlepsze oferty co wtorek na Twoim mailu.