5 głupich zachowań podczas konferencji prasowych

Damian Jursza

Damian Jursza

Test

Udział w konferencjach prasowych to chleb powszedni każdego dziennikarza sportowego. Na podstawie zachowania podczas nich  – bardzo szybko można zaobserwować z jakim typem redaktora mamy do czynienia. Oto pięć prostych porad jak się zachowywać, żeby nie wyjść na człowieka niekulturalnego.

  1. Wycisz telefon

Niby oczywista oczywistość. Jednak na niemal każdej konferencji prasowej ktoś o tym zapomina i chwali się swoim nowym dzwonkiem. Szanujmy swoją pracę. Dla dziennikarza radiowego nagrana na konferencji wypowiedź  z dziwną melodyjką w tle jest bezużyteczna.

  1. Nie bądź pasibrzuchem i zbieraczem

Najeść się, zebrać parę gratisów dla rodziny – taka dewiza przyświeca sporej części dziennikarzy, chodzących na konferencje prasowe. To przykre, ale niestety prawdziwe. Bardzo często widziałem osoby, które upychały sobie ciastka do kieszeni, a pierwsze kroki stawiały po torby z gadżetami.

  1. Przedstaw się zabierając głos

Nawet jeśli uważasz, że jesteś już super znany, a każdy Twoją twarz powinien kojarzyć, to przed zadaniem pytania należy się przedstawić . Zwyczajowo przyjęte jest, że podajemy swoje imię i nazwisko oraz nazwę redakcji. Warto dodać, że charakteryzujący się dużą klasą Bohdan Tomaszewski stawał z miejsca przed zadaniem każdego pytania.

  1. Nie zasłaniaj kamer

Niektóre konferencje prasowe są transmitowane na żywo lub po prostu nagrywane. Kamery telewizyjne znajdują się zazwyczaj z tyłu lub boku sali. Warto o tym pamiętać.  Nic tak nie irytuje operatorów wideo jak przebiegający przed obiektywem spóźniony dziennikarz.

  1. Nie rozmawiaj na głos z innymi

Redakcja wysłała Cię na konferencje, która jest piekielnie nudna? Prowadzący konferencje wygaduje bzdury? Pozostaje współczuć, ale komentarze na ten temat zostaw dla siebie. Niestety  bardzo często z tyłu sali słychać rozmowy lub głupie przytyki  niezainteresowanych i znudzonych konferencją dziennikarzy.

WYBIERASZ SIĘ PIERWSZY RAZ NA MECZ NA AKREDYTACJE PRASOWĄ? PRZECZYTAJ KONIECZNIE MINI PORADNIK!

[fot. Roman Drits]

Nie przegap wymarzonej pracy!
Najlepsze oferty co wtorek na Twoim mailu.