Artykuły

Zostań właścicielem hiszpańskiego klubu! Przez internet…

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Kojarzysz klub Real Murcia CF? Murcja to – słynące z pięknej katedry – siódme miasto pod względem wielkości w Hiszpanii. Real to drużyna, która przez 18 sezonów występowała w La Lidze. Obecnie klub przeżywa kryzys, ale za sprawą oryginalnego pomysłu stara się z niego wyjść przy pomocy kibiców z całego świata.

Władze występującego w Segunda Division B klubu postanowiły oddać część udziałów w ręce fanów, oferując publicznie możliwość kupna akcji. Postawiono na maksymalną prostotę, tak aby współwłaścicielem ponad 100-letniego Realu mógł stać się każdy.

Akcje można zakupić przez internet, a najmniejszy pakiet 10 sztuk kosztuje zaledwie 1,22 euro.

Do tej pory odnotowano 20 tysięcy zamówień na łączną kwotę ponad 350 tysięcy euro. Suma może nie szokuje, ale dla walczącego o przetrwanie Realu nawet symboliczne wsparcie jest na wagę złota. Wśród akcjonariuszy są osoby z takich krajów jak Honduras, Kuba, Paragwaj, Surinam, Gujana, Turcja, Mołdawia, Czarnogóra, czy Kosowo.

Jedną z osób z Polski, która zakupiła akcje hiszpańskiego klubu jest Paweł Kapuściński, analityk danych współpracujący między innymi z Burnley FC oraz użytkownik Slacka PracaSport.pl:

Jestem fanem pomysłu, choć bardzo ciężko przewidzieć jak to się potoczy. Klub zyskał trochę internetowej sławy w zakątkach świata, gdzie już dawno zapomniano, że kilka lat temu grał w La Liga. I na tym powinien utrzymać swoją nielokalną część strategii marketingowej – bycie internetową ciekawostką, aż odbudują budżet, spłacą długi i wrócą chociażby na poziom Segunda Division – mówi Paweł Kapuściński.

Jak kupić akcje Realu Murcia?

Minimalna liczba akcji, które możemy zakupić to 10, maksymalna 8200 (w cenie 1000,40 euro). Wszystkie osoby, które nabyły 390 akcji lub więcej mają prawo do brania udziału w Walnych Zgromadzeniach.

Całość transakcji odbywa się poprzez stronę internetową. Wybieramy interesujący nas pakiet, uzupełniamy dane osobowe (w tym nr dowodu lub paszportu) i przechodzimy do płatności. Do wyboru mamy dwie opcje – Paypal lub karta płatnicza.  Do całości zostanie doliczona prowizja od transakcji w wysokości 1-2 euro.

Real Murcia akcje

W celu naszego uwierzytelnienia należy przesłać skan dowodu osobistego lub paszportu na maila podanego przez klub. To w zasadzie jedyna drobna niedogodność.

Potem wystarczy tylko pochwalić się zakupem w social media, używając rekomendowanych hashtagów #MakeItYours #MakeItReal i oczywiście śledzić dalsze losy klubu. ;-)

Sam zdecydowałem się kupić udziały, bo dają możliwość pojawienia się na zjeździe udziałowców, a poza tym niska cena nie niesie za sobą większego ryzyka. Wartość Liverpoolu odkąd LeBron James otrzymał akcje drużyny w 2011 roku wzrosła 5-krotnie. Skala nieporównywalna, ale jeśli drużyna będzie się w stanie odbudować, a La Liga zwiększy wartość marketingową to kto wie, kto wie… – dodaje Kapuściński.

Możliwość zakupu akcji potrwa do 23 listopada włącznie. Jeśli chcecie je kupić, to trzeba się pośpieszyć.  Do zobaczenia na Walnych Zgromadzeniach w słonecznej Murcji.  ;-)

 

Ponad 15 lat doświadczenia w branży sportowej. Od 2013 roku prowadzę bloga PracaSport.pl, gdzie dzielę się wiedzą z zakresu mediów, nowych technologii, sponsoringu i sportu. Więcej informacji: damianjursza.com

Komentarze