Porady

Legitymacja prasowa – czym jest i co powinna zawierać?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Legitymacja prasowa to dokument potwierdzający fakt wykonywania pracy dziennikarza. Wydawana jest najczęściej przez redaktora naczelnego. Sprawdź wszystko, co powinieneś wiedzieć o legitymacji prasowej.

Legitymacja potwierdza, że przynależymy do odpowiedniej redakcji. Zdecydowanie ułatwia pracę w terenie, gdyż jest swoistą przepustką na wydarzenia branżowe. Pozwala wejść na konferencje prasowe czy starać się o akredytacje na dane wydarzenie sportowe. W przypadku mniejszych, lokalnych eventów może wystarczyć do darmowego wejścia na teren imprezy bez posiadania akredytacji prasowej.

Kiedy mogę ubiegać się o legitymację prasową?

W większości redakcji legitymację prasową otrzymamy po okresie próbnym. Rzadko zdarza się, że wydawana jest stażystom czy praktykantom. Decyzję o tym podejmuje szef działu lub redaktor naczelny. Legitymacja jest wydawana w pierwszej kolejności dziennikarzom, którzy pracują w terenie. W większości przypadków legitymacja prasowa jest niezbędna do uzyskania akredytacji prasowych. W skrócie, jeśli będziesz chciał zostać wysłannikiem swojej redakcji na mecz Legii Warszawa, to nie obędzie się bez posiadania obydwóch dokumentów.

Legitymacja prasowa – czy istnieje jeden wzór?

Nie istnieje jeden wzór, który mówi jak ma wyglądać legitymacja prasowa. Jest ona dokumentem wewnętrznym danej redakcji, dlatego nie ma uregulowań prawnych wskazujących, które treści ma zawierać oraz jaki kształt przybrać. Warto jednak pamiętać o podstawowych elementach, które legitymacja powinna posiadać:

 • Imię i nazwisko,
 • Zdjęcie,
 • Nazwa redakcji,
 • Data ważności.

Oto jak legitymacja prasowa może prezentować się w praktyce:

legitymacja_prasowa

Legitymacja ma zazwyczaj kształt prostokąta i wymiary starych legitymacji szkolnych np. 72×103 mm lub kart kredytowych czy wizytówek np.  90×56 mm.

Gdzie zrobić legitymację prasową?

Za przygotowanie legitymacji prasowej odpowiada twoja redakcja, więc nie powinieneś się tym martwić. Jeśli jednak sam jesteś właścicielem serwisu internetowego lub blogerem, to z oczywistych względów musisz się zmierzyć z jej produkcją.

Legitymacja prasowa może być papierowa lub PCV. W przypadku pierwszej opcji warto zdecydować się na wydruk na lepszym papierze (o gramaturze powyżej 250 g/m2). Mając gotowy projekt, druk możesz zlecić w zasadzie w dowolnym miejscu. Jeśli nie chcesz martwić się o sam projekt, możesz także poszukać w sieci firm specjalizujących się w przygotowaniu legitymacji.

W trosce o jego trwałość dokument zazwyczaj noszony jest w specjalnych holderach na smyczy.

Ponad 15 lat doświadczenia w branży sportowej. Od 2013 roku prowadzę bloga PracaSport.pl, gdzie dzielę się wiedzą z zakresu mediów, nowych technologii, sponsoringu i sportu. Więcej informacji: damianjursza.com

13 komentarzy

 1. Czy legitymacja musi koniecznie mieć datę ważności? Sama prowadzę swojego bloga i legitymacja ułatwiłaby mi wejście na niektóre imprezy, ale nie chcę tracić pieniędzy i co chwila wyrabiać nową. Poradźcie

  • Lepiej, żeby taką datę miała. W Twojej sytuacji najlepszym wyjściem będzie wpisania dość odległej daty ważności np. 31.12.2020.

 2. Witam. Czy musze miec zarejestrowana firme zeby taka legitymacje sobie wystawic? Czy prowadzenie kanału na youtube upowaznia mnie do wykonania sobie takiej legitymacji?

 3. Sugerowalbym nie wprowadzac gimbusow w blad. Legitymacja prasowa to formalny dokument wystawiany przez redakcje. Redkacja to jak najbardziej podmiot prawny zdefiniowany i okreslony w prawie. Dziennikarz to najczesciej osoba delegowana na podstawie umowy o prace albo innej umowy przez redakcje. Wystawiac sobie oczywiscie mozna dowolnie legitymacje prasowa ale jesli nie ma formalnych podstaw (redakcja, firma, stowarzyszenie itp.) to jest to falszerstwo. Do pewnego momentu nikt tego nie sciga… Ale nie jest to legalne

  • niebranzowiec Odpowiedz

   Temat odkopany ale trafiłem na niego właśnie teraz. Fałszerstwo to podrabianie dokumentów, poświadczanie niezgodnie z prawdą. Jeśli „gimbus” prowadzi bloga, vloga, komentuje jakieś wydarzenie, to jeśli nie zrobi sobie legitymacji prasowej „polsatu” nie jest fałszerzem. Ponadto dziennikarzem może być każdy, nie mający umowy z daną redakcją.

   • niebranzowiec

    W dodatku prawo prasowe NIE WYMAGA posiadania legitymacji prasowej. Branżowiec powinien to wiedzieć

   • stwierdzenie „Ponadto dziennikarzem może być każdy, nie mający umowy z daną redakcją” delikatnie mówiąc, nie do końca jest prawdą…
    kto jest, a kto nie jest dziennikarzem w rozumieniu ustawy, definiuje ustawa, a konkretniej art. 7 ust. 2 pkt 5 ustawy Prawo prasowe:
    „dziennikarzem jest osoba zajmująca się redagowaniem, tworzeniem lub przygotowywaniem materiałów prasowych, pozostająca w stosunku pracy z redakcją albo zajmująca się taką działalnością na rzecz i z upoważnienia redakcji”
    ustawa ta więc definiuje, kto jest dziennikarzem — i vloger/bloger/ect. nim z samego tylko tego tytułu nie będzie — acz tematu legitymacji prasowej już nie rusza ?

   • Witam ,jest tu tyle komentarzy ze juz sam się pogubiłem.Prowadze strone na FB Ochotniczej Straży Pozarnej, głównie jestem na każdej akcji, potem opisuje zdarzenia, jak mogę wyrobić legitymacje fotoreportera prawnie?

 4. Branzowiec – poprzesz podstawą prawną swoją wypowiedź nie obrażając nikogo przy okazji? Artykuł, paragraf? Sam nie masz pojęcia o czym piszesz. Fałszerswo ? Smiech na sali….

  • Zbigniew Polit Odpowiedz

   Bzdury. Jeśli ktoś pisze artykuły prasowe, robi wywiady i notatki z wydarzeń i sprzedaje to różnym redakcjom, to nie jest dziennikarzem? A jeśli robi to samo za darmoo?

 5. Witam ,jest tu tyle komentarzy ze juz sam się pogubiłem.Prowadze strone na FB Ochotniczej Straży Pozarnej, głównie jestem na każdej akcji, potem opisuje zdarzenia, jak mogę wyrobić legitymacje fotoreportera prawnie?

 6. Od Lat jestem Yutuberem(daj mi suba na YUTUBA:Janusz Pijanka) i nie mam wlasnej Legitymacji Dziennikarskiej ale dzis sobie wyrobie!
  Za darmo dziele sie swymi Filmami na Licznyh swoich kanalach jak te YOUTUBE;sie widzialo Hokka-hey!
  Bylem 3 razy na Wojnie w Donbassie raz na tej wojnie na Ukrainie a nawet dotarlem do Syrii,w,,Dankor,,Gazecie z Sum na Ukrainie dostalem raz legitymacje i na Donbass z nia pojechalem ale nie uzywalem bo Separatysci nie pozwalali ukrainskim dziennikarzon nic robic ani ich nie wpuszczali!

Komentarze