Artykuły

Wpływ piłki nożnej na brytyjską gospodarkę – czyli najnowszy raport EY

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Firma doradcza EY przygotowała ciekawy raport  pt. „Wpływ Premier League na gospodarkę Wielkiej Brytanii”. Przedstawione w nim liczby robią duże wrażenie i pozwalają z innej niż dotychczas perspektywy spojrzeć na rolę sportu w życiu społecznym. Dla osób związanych z marketingiem sportowym jest to lektura obowiązkowa.

Według EY najwyższa piłkarska klasa rozgrywkowa generuje 3,4 mld funtów korzyści rocznie dla brytyjskiej gospodarki oraz wspiera 103 tysiące miejsc pracy. Co ciekawe Premier League generuje więcej wpływów podatkowych do budżetu niż cały  sektor audiowizualny (produkcja filmowa, telewizyjna, animacje i gry wideo).

Dochody z samych podatków wygenerowane dzięki działalności ligi wyniosły 2,4 mld funtów. 941 mln funtów – to kwota podatków od osób fizycznych, która w sezonie 2013/14 wpłynęła do budżetu, głównie z tytułu wynagrodzeń zawodników Premier League. Rosnące płace, o których głośno w kontekście angielskiej ligi w ostatnich latach, mogą więc pośrednio finansować znaczące wydatki publiczne – czytamy w raporcie.

Podatki to jedno, a korzyści dla gospodarki z tytułu zatrudnienia to drugie. Według szacunków aż 103 tysiące osób swoją pracę zawdzięcza piłkarskiej lidze… 6239 pracowników zatrudnionych jest w klubach i w spółce zarządzającej rozgrywkami. Pozostałe osoby pracują w podmiotach współpracujących z Premier League (np.  firmy ochroniarskie, cateringowe) lub utrzymują się dzięki wydatkom osób związanych z rozgrywkami (np. opiekunki do dzieci zawodników).

Premier League ma także olbrzymi wpływ na turystkę i rynek bukmacherski.

Ok. 800 tys. turystów odwiedziło w sezonie 2014/2015 stadiony Premier League. Dla 40% z nich obejrzenie meczu Premier League było głównym celem wizyty w Wielkiej Brytanii. Działalność ligi wpłynęła więc na łączną wysokość wydatków poniesionych przez turystów na Wyspach Brytyjskich. Premier League jest też jednym z głównych motorów napędowych branży bukmacherskiej. Według raportu EY, każdego miesiąca gracze stawiają u bukmacherów 285 mln funtów na mecze najważniejszej ligi piłkarskiej w Anglii – wynika z raportu.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Raport w języku angielskim możesz pobrać tutaj.

Ponad 15 lat doświadczenia w branży sportowej. Od 2013 roku prowadzę bloga PracaSport.pl, gdzie dzielę się wiedzą z zakresu mediów, nowych technologii, sponsoringu i sportu. Więcej informacji: damianjursza.com

Komentarze