Kierunki studiów związane ze sportem

Damian Jursza

Damian Jursza

Test

Perspektywa pracy w sporcie z punktu widzenia maturzystów jest bardzo atrakcyjna. Dlatego oferta edukacyjna szkół wyższych pod tym względem jest bardzo szeroka. Jakie kierunki studiów związane ze sportem oferują polskie uczelnie?

Co roku tysiące maturzystów walczy o miejsca na studiach. Informatyka, medycyna czy filologia – tu o indeks rywalizuje ponad 10 osób na miejsce! Nieco lepiej jest na kierunkach związanych ze sportem. W zależności od uczelni mamy zazwyczaj od 2 do 6 kandydatów na jedno miejsce.

W roku akademickim 2016/2017 liczba studentów w Polsce wynosiła 1 348 822.

Mówisz sportowe studia – myślisz AWF

Dla osób kochających sport Akademia Wychowania Fizycznego wydaje się być naturalnym wyborem. Według rankingu “Perspektywy” najlepsze uczelnie są we Wrocławiu, Krakowie, Warszawie, Poznaniu i Katowicach.

Najpopularniejsze studia pierwszego stopnia to: wychowanie fizyczne, sport, turystyka i rekreacja, fizjoterapia i dietetyka.

Dopiero studia drugiego stopnia dają specjalizacje i często niezbędny tytuł w przyszłej pracy zawodowej. Przykładowo, na kierunku “sport” na AWF Warszawa możemy wybrać specjalizacje takie jak:

  • Trener sportu w wybranej dyscyplinie,
  • Trener przygotowania motorycznego,
  • Menedżer organizacji sportowych,
  • Zarządca obiektów sportowych.

Inne przykłady?

  • Fizjoterapia II stopnia na AWF Poznań – specjalizacja “fizjoterapia sportowa”.
  • Wychowanie fizyczne II stopnia na AWF Wrocław – specjalizacja “trener osobisty”.
  • Turystyka i rekreacja II stopnia na AWF Kraków – specjalizacja “coaching w rekreacji” czy “zarządzanie ośrodkami SPA”

Nie tylko AWF

Gdy zajrzymy w rankingi przygotowane przez Fundację Perspektywy głębiej, to zobaczymy, że studia powiązane ze sportem proponują także inne uczelnie.

I tak, przykładowo:

  • Wychowanie fizyczne można studiować na Uniwersytecie Szczecińskim.
  • Fizjoterapię na Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Rzeszowskim i praktycznie wszystkich uczelniach medycznych w kraju.
  • Turystykę i rekreację na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytecie Łódzkim, Uniwersytecie Śląskim w Katowicach,  Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie czy Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Są też kierunki mniej aktywne ruchowo, np.: dziennikarstwo sportowe możesz studiować na Uniwersytecie Wrocławskim, a psychologię sportu na Uniwersytecie SWPS.

Studia podyplomowe

Jeśli mamy ukończone już studia, ale chcemy poszerzyć nasze kwalifikacje lub po prostu się przebranżowić, to możemy zapoznać się z szeroką ofertą studiów podyplomowych.

W przeciwieństwie do studiów I i II stopnia, tutaj mamy do wyboru tylko płatne możliwości. Cena w zależności od miasta, uczelni i kierunku oscyluje od 4 000 do 8 000 zł.

Studia podyplomowe dają nam nie tylko wiedzę czy dyplom, ale także kontakty. Ofertę na kierunkach sportowych posiadają uczelnie w całym kraju. Oto parę przykładów:

  • Dietetykę w sporcie możemy zgłębić m.in. na: Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, Śląskiej Wyższej Szkole Medycznej w Katowicach, Wyższej Szkole Rehabilitacji w Warszawie, Niepublicznej Wyższej Szkole Medycznej we Wrocławiu czy Krakowskiej Wyższej Szkole Promocji Zdrowia.
  • Dziennikarstwo sportowe na m.in. Uniwersytecie Warszawskim, Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, Wyższej Szkole Administracji Publicznej w Szczecinie.
  • Zarządzanie w sporcie na m.in. SGH w Warszawie, Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Studia nie gwarantują pracy

Sam dyplom uczelni nie otworzy nam drzwi do wymarzonego pracodawcy. Warto o tym pamiętać i samodzielnie podnosić swoje kwalifikacje chociażby przez różne kursy, szkolenia czy praktyki. W czasie studiów możesz zdobyć pierwsze doświadczenia pracując w sklepach sportowych lub klubach fitness.

Nie przegap wymarzonej pracy!
Najlepsze oferty co wtorek na Twoim mailu.