Porady

Praca w sklepie sportowym

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Sklepy sportowe to miejsca, w których młode osoby często po raz pierwszy mają styczność z pracą w sporcie. W Polsce jest kilka sieci sklepów jak Go Sport czy Intersport, które coraz mocniej rywalizują o kandydatów do pracy. Jak znaleźć odpowiednią pracę dla siebie?

Na rynku rozróżniamy:

 • sklepy monobrandowe, głównie czołowych marek światowych takich jak: Nike, Adidas, Puma, Reebok czy polskie 4F,
 • sklepy specjalistyczne jak: Sklep Biegacza czy R-GOL,
 • sklepy sieciowe oferujące szeroką gamę produktów sportowych jak: Decathlon Polska, Go Sport Polska, Intersport, Sport Direct czy Martes Sport.

Część tzw. “sieciówek”, jak Intersport i Decathlon, sprzedaje także swoje marki. Liderem pod tym względem jest przede wszystkim Decathlon, który produkuje niemal wszystko – od ubrań po specjalistyczny sprzęt sportowy.

Według firmy badawczej PMR, już w 2015 roku rynek sprzętu i odzieży sportowej w Polsce był wart aż 7,3 mld zł. Dla porównania w 2001 roku wart był ledwie 1 miliard złotych.

Z punktu widzenia młodych osób najciekawszymi miejscami pracy są właśnie sieci sportowe oparte o twarde, ale jasne korporacyjne reguły i oferujące największe świadczenia socjalne. Nie bez znaczenia jest też fakt, że sklepy te sprzedają szeroki zakres produktów. Swój ulubiony dział odnajdzie zarówno pasjonat tenisa, amator narciarstwa czy zawzięty biegacz. I choć teoretycznie praca w Intersporcie czy GO Sporcie nie odbiega od innej w charakterze sprzedawcy w centrum handlowym, to właśnie przez sport wydaje się być bardziej atrakcyjna.

Według badań przeprowadzonych przez TNS Polska co trzeci z Polaków deklaruje aktywność fizyczną przynajmniej trzy razy w tygodniu.

Przeanalizujmy, co poszczególne sklepy oferują swoim pracownikom. Na początek dwie wiadomości. Obie dobre.  Po pierwsze, żeby zacząć pracę, nie musisz posiadać żadnego doświadczenia. Po drugie, sklepy sportowe są praktycznie w każdym większym polskim mieście.

Praca w Decathlon

Marka powstała w 1976 roku we Francji i obecnie zatrudnia ponad 50 tysięcy osób na całym świecie. W Polsce sieć posiada 46 sklepów i 2000 pracowników. Najwięcej sklepów, bo aż 11, znajduje się w województwie śląskim. Niestety, francuskiego koncernu nie znajdziemy na mapie województwa lubuskiego i warmińsko-mazurskiego.

Decathlon zatrudnia pracowników przede wszystkim w charakterze Sprzedawcy, Sprzedawcy – Kasjera i Sprzedawcy – Serwisanta. Mile widziani są studenci, także ci szukający pracy na niepełen etat. Dalsze etapy kariery to: Kierownik Sektora Sklepu oraz Dyrektor Sklepu. Co ciekawe, firma przewiduje letnie staże menedżerskie (przyszli Kierownicy Sektora) już dla studentów IV i V roku. Ich uczestnicy otrzymują pod opiekę określoną grupę produktów i mają realny wpływ na politykę handlową, dzięki czemu mogą zdobyć pierwsze doświadczenia biznesowe.

Ponadto, w centrum w Warszawie można pracować w takich działach jak: ecommerce, rozwój, finanse, handel, marketing i komunikacja, IT, magazyn czy dział techniczny. O staże można się ubiegać m.in. w dziale finansowym i IT.

Co ciekawe, polskich pracowników można spotkać także w oddziałach w Anglii, Francji czy Bułgarii.

Niewątpliwym atutem pracy w Decathlonie są elastyczne godziny pracy, które można dostosować do zajęć czy treningów. Pracownicy mogą liczyć na takie benefity jak:

 • Prywatna opieka medyczna
 • Akcje pracownicze
 • Zniżka na produkty
 • Dofinansowanie do sportu (karty Multisport)
 • Wspólne uprawianie sportu
 • Vouchery na święta i Dzień Dziecka
 • Szkolenia

CV można wysłać online lub przynieść do najbliższego sklepu.

Praca w GO Sport

Firmę w 1978 roku założyła para francuskich mistrzów w narciarstwie alpejskim: Genty i Cathiard, którzy postanowili nie rozstawać się ze sportem. Pierwszy sklep powstał w Grenoble, a w Polsce marka jest obecna od 1998 roku, jednak dopiero rok później otwarto pierwszy punkt sprzedaży. Najwięcej sklepów GO Sport ma w Warszawie (7) oraz Łodzi (3). Łącznie w Polsce pracuje ponad 650 osób.

Ścieżka kariery w GO Sport jest bardzo jasno sprecyzowana. Pracę zaczyna się najczęściej od stanowiska Sprzedawcy/Kasjerki. Następny etap to Sprzedawca Senior, Ekspert. Te stopnie to dalsze etapy na drodze do stanowiska Kierownika Działu Stażysty, które przygotowuje do pozostania pełnoprawnym Kierownikiem Działu. Droga ta zajmuje przeważnie od 4 do 6 lat.

W przeciągu kilku lat Kierownik Działu otrzymuje tytuł Seniora, a następnie Eksperta. Ostatni etap to Dyrektor Sklepu, czyli osoba zarządzająca zespołem 20-40 współpracowników.

Możliwa jest również praca w centrali w Warszawie, gdzie firma poszukuje zarówno doświadczonych specjalistów jak i stażystów.

Swoim pracownikom GO Sport oferuje umowę o pracę, elastyczne godziny pracy oraz wiele dodatków:

 • Prywatną opiekę medyczną
 • Kartę Multisport
 • Zniżki pracownicze
 • Szkolenia

CV należy wysłać e-mailowo. Jeśli spotka się ono z pozytywnym odbiorem, drugim etapem jest rozmowa telefoniczna. Kolejny to spotkanie i rozmowa z działem HR lub bezpośrednim przełożonym.

Praca w Intersport

Intersport to międzynarodowa grupa z siedzibą główną w Szwajcarii, powstała na bazie 10 mniejszych podmiotów z różnych państw. Do Polski marka weszła w 2005 roku, po połączeniu z polską firmą SKI-SURF. W naszym kraju firma zatrudnia ponad 500 osób, z czego 20% ma staż powyżej 10 lat. W roku 2016 Intersport zdobył I miejsce wśród sklepów sportowych w rankingu konsumenckim Daymarkerindex.

Intersport oferuje ciekawy system praktyk tygodniowych, miesięcznych lub rocznych. Propozycja ta skierowana jest głównie do uczniów, którzy uczęszczają do Technikum Handlowego lub szkoły zawodowej o profilu sprzedawcy. Program stażowy skierowany jest natomiast do studentów i absolwentów.

Stale poszukiwane są osoby przede wszystkim w charakterze Magazyniera i Sprzedawcy.

Pracownicy Intersport mogą liczyć na dowolną formę zatrudnienia, elastyczny czas pracy i takie świadczenia jak:

 • Prywatna Opieka Medyczna
 • Ubezpieczenie NW
 • Karta Multisport
 • Mikołajkowe prezenty dla swoich dzieci
 • Zniżki na zakupy
 • Lekcje angielskie i niemieckiego przez internet
 • Szkolenia

Sportowe wyczyny pracowników opisywane są na specjalnej podstronie. Wśród nich dominują biegacze, rowerzyści i triathloniści. Jeśli chcesz do nich dołączyć możesz złożyć CV online lub w najbliższym sklepie.

Praca w Martes Sport

Największą sieć sklepów tworzy dynamicznie rozwijająca się polska firma Martes Sport. Swój pierwszy punkty otworzyła w 2005 roku (chociaż historia grupy sięga 1993 roku) w Czeladzi, a obecnie posiada 237 sklepów w całym kraju.

Z związku z rozwojem firma stale poszukuje osób na stanowiskach: Sprzedawca-Kasjer oraz Kierownik Sklepu.

Centrala spółki znajduje się w Bielsku-Białej, gdzie do pracy bardzo często poszukiwani są różni specjaliści. Przykładowo, jesienią rekrutowane były osoby na stanowiska takie jak: Specjalista ds. Kadr i Płac, Specjalista ds. Importu, Specjalista ds. Sprzedaży Ecommerce, Copywriter czy Fotograf produktowy.

Poza umową o pracę Martes Sport oferuje swoim pracownikom:

 • Ubezpieczenie grupowe
 • Kartę Multisport
 • System premiowy
 • Szkolenia

CV można zgłaszać online.

Praca w Sports Direct

Najkrócej obecna na naszym rynku sieć sklepów sportowych pochodzi z Wielkiej Brytanii. W naszym kraju Sports Direct posiada póki co 16 placówek w 8 województwach. Krótką obecność w Polsce widać po stronie internetowej, która została bardzo słabo przetłumaczona z języka angielskiego na polski, a zakładka kariera przedstawia założenia dla osób pracujących na Wyspach Brytyjskich! Co więcej, nie znajdziemy na niej żadnych aktualnych ofert pracy dla polskich kandydatów. Na pewno nie wpływa to na dobry wizerunek marki, która w 2014 roku przez media określana była tytułem jednego z najgorszych pracodawców w Anglii.

Sports Direct oferuje elastyczne godziny pracy, system premiowy oparty o prowizje, zniżki na produkty (do 20%) oraz szkolenia. W Polsce stawka za godzinę pracy w charakterze Sprzedawcy wynosi ok. 15 zł.

Ponad 15 lat doświadczenia w branży sportowej. Od 2013 roku prowadzę bloga PracaSport.pl, gdzie dzielę się wiedzą z zakresu mediów, nowych technologii, sponsoringu i sportu. Więcej informacji: damianjursza.com

Komentarze