Portal czy wortal?

Dwa powszechnie używane przez nas pojęcia, choć to drugie znacznie rzadziej. Czym się różnią? Czy może są synonimami? Dlaczego niektórzy swoją stronę nazywają wortalem, a inni na te sam serwis mówią portal?

Oba słowa różnią się jedną literą i w zasadzie jedną cechą charakterystyczną. Portal to serwis wielotematyczny, natomiast wortal skupia się tylko na jednej dziedzinie. Oba przynajmniej w teorii są bardziej rozbudowane i mają więcej funkcjonalności niż zwykłe strony internetowe.

Przykładem portalu jest Wp.pl, Onet.pl czy Interia.pl.

Przykładem wortalu jest 90minut.pl, eSpeedway.pl czy SkiJumping.pl.

Dlaczego zatem administratorzy stron sportowych nazywają je portalami? Odpowiedź jest dość prosta. Portal kojarzy nam się z czymś dużym, rozbudowanym i poważnym. Nazwa brzmi jakoś tak fajniej i jest lepiej kojarzona w świadomości przeciętnego internauty. Odpowiedź banalna, ale tak rzeczywiście jest.

Przez takie podejście właścicieli serwisów internetowych – podział na portale i wortale w ostatnich latach stracił na znaczeniu. W zasadzie jest to już podział historyczny, używany jeszcze przez osoby, które pamiętają kosztowne łączenie z internetem za pomocą modemów. Trochę szkoda, bo słowo portal, które oznaczało kiedyś naprawdę różnorodny tematycznie serwis, pomału staje się synonimem zwykłej strony internetowej.

Na koniec jeszcze jedno. Czym jest strona PracaSport.pl? Wortalem? Portalem? Ani jednym, ani drugim, jest blogiem.

[Fot. aesop/Flickr]

Marzysz o pracy w branży sportowej?
Rozwiń swoją karierę razem z nami! Akademia PracaSport.pl to pierwsza w Polsce, internetowa platforma edukacyjna dla osób z branży sportowej. Zdobędziesz nową wiedzę i umiejętności, które przybliżą Cię do wymarzonej pracy w sporcie.

Kliknij i dowiedz się więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *