Chcesz być dziennikarzem? Nie idź na dziennikarstwo

Damian Jursza

Damian Jursza

Test

Gdybym miał wymienić najbardziej popularne pytanie, które zadają czytelnicy PracaSport.pl, byłoby to: “Jakie studia wybrać, żeby zostać dziennikarzem”? lub w prostszej wersji: “Jak zostać dziennikarzem”?

Parę dni temu napisał do mnie 19-letni Patryk, który zrezygnował ze studiowania administracji na rzecz dziennikarstwa sportowego. Pytał czy to dobra decyzja i jakie kroki ma poczynić dalej, aby spełnić marzenia o pracy w mediach sportowych.

Takich osób jak Patryk jest w Polsce bardzo dużo. Setki, jeśli nie tysiące.

Sytuacja zazwyczaj jest podobna. Zdajesz maturę i stoisz przed wyborem przyszłej drogi zawodowej. Nie jesteś przekonany, w którą stronę iść. Patrzysz na topowych dziennikarzy sportowych i myślisz sobie – tak właśnie wygląda praca marzeń.

O tym, że marzenia nie zawsze pokrywają się z rzeczywistością przeczytasz w innym miejscu.

Wybór kierunku studiów

Schemat działania w wieku 18-19 lat wydaje się banalnie prosty.

Chcesz być architektem – studiujesz architekturę, chcesz być lekarzem – wybierasz medycynę, chcesz być dziennikarzem… No właśnie. W tym ostatnim przypadku to tak nie działa.

Musisz wiedzieć, że nikt nie zrobi z Ciebie dziennikarza. Studia czy certyfikaty nie decydują o sukcesie w branży. Liczy się Twoja determinacja i posiadane umiejętności.

Tak naprawdę samo wyższe wykształcenie nie jest czymś niezbędnym, aby wykonywać zawód dziennikarza. To element, który może pomóc, ale nie jest w żadnym stopniu decydujący.

Dziennikarzem możesz być po każdym kierunku, o czym przekonasz się zaglądając tutaj.

Dobrze, ale dlaczego nie dziennikarstwo?

Studia pierwszego i drugiego stopnia oraz studia podyplomowe na kierunku dziennikarstwo znajdziesz na wszystkich największych uczelniach. Cieszą się one sporym zainteresowaniem, co niekoniecznie przekłada się na ich poziom. Dla wielu studiowanie dziennikarstwa kończy się rozczarowaniem.

W kontakcie z uczestnikami kursów Akademii PracaSport.pl często przewijał się temat studiów dziennikarskich. Oto parę ich opinii na ten temat:

“Studia dziennikarskie są mało praktyczne. O dziennikarstwie internetowym niech świadczy fakt, że… nie było nawet takiej specjalizacji, a godziny z tej tematyki wciśnięto do zajeć z prasy”

Dawid

“Poziom studiów na kierunku dziennikarstwa generalnie mnie zawiódł. Są mało praktyczne i nie przygotowują do zawodu, a program jest fatalny. Na licencjacie miałem może dwa lub trzy przedmioty, na których faktycznie robiliśmy coś co było związane z dziennikarstwem (pisanie artykułów, felietonów itp.) lub omawialiśmy sprawy, które dzieją się na świecie , następnie dyskutowaliśmy oraz robiliśmy z tego podział co ważne a co nie i opisywaliśmy, ale ogólnie było tego bardzo mało”

Krzysztof

“Takie przedmioty jak “Wprowadzenie do metodologii nauk z elementami logiki” czy też “Nauka o komunikowaniu” spokojnie mogłyby zostać wyrzucone w trybie natychmiastowym. Dla porównania “Montaż telewizyjny” trwał 45 minut, a zajęcia odbywały się co dwa tygodnie. Trochę to niepoważne.”

Paweł

Jaki kierunek studiów wybrać?

Chociaż kierunek nie ma znaczenia, to wyższe wykształcenie może Ci się jednak w życiu przydać. ;-)

Najlepiej wybrać zgodnie z Twoimi predyspozycjami. Studiowanie będzie wtedy przyjemniejsze, co przełoży się na wyniki oraz większą ilość czasu na rozwijanie dziennikarskiej pasji.

Warto wybrać taki kierunek, który w razie czego będzie Twoim planem B. Jeśli w dziennikarstwie Ci się nie uda, zawsze będziesz miał alternatywny zawód. Na pewno dobrą inwestycją zarówno w kontekście dziennikarstwa jak i innych branży jest studiowanie języków obcych.

Powodzenia.

Nie przegap wymarzonej pracy!
Najlepsze oferty co wtorek na Twoim mailu.