Dla kogo jest dziennikarstwo sportowe?

Damian Jursza

Damian Jursza

Test

Wielu chce, nie wszyscy mogą. Podstawa to trochę talentu, zapał i ciężka praca. Oto 5 przykazań, które bezwzględnie przestrzegać powinien początkujący dziennikarz sportowy.

I Kochaj sport

Czas się zakochać. Tylko prawdziwy pasjonat jest wiarygodny. Nie możesz interesować się sportem z doskoku. Tu musi być młodzieńcza miłość.  Bezgraniczna, szalona, szczera i nieodwzajemniona.  Pamiętaj jeśli chcesz o czymś zawodowo pisać, to musisz wiedzieć dużo więcej na ten temat niż czytelnik.

II Oglądaj go na żywo

Kibic w kapciach, nigdy nie będzie dobrym dziennikarzem sportowym. Nawet jeśli szczytem Twoich marzeń jest komentowanie finału MŚ z „dziupli” w Warszawie, to warto jak Jan Furtoch poznać zapach piłkarskich skarpet. Oglądaj co się da i jak się da, nawet jak mieszkasz w regionie będącym sportową pustynią. Szkolna spartakiada? Gierka treningowa juniorów Czarnych Zabrze? Nieważne. Pewne mechanizmy są takie same. Pamiętaj również, że talenty sportowe mogą urodzić się wszędzie, a wyróżniający się trampkarz może zostać w przyszłości gwiazdą ligi. Truskolasy mają 2 000 mieszkańców, a doczekały się dwóch kapitanów piłkarskiej reprezentacji Polski.

III Dużo czytaj

Pogłębiaj wiedzę,  przeglądaj zagraniczne serwisy, a w Polsce śledź lepszych od siebie. Warto znać dobrze historię oraz przepisy danej dyscypliny. Pamiętaj, że nie samym sportem żyje człowiek. Chcesz uchodzić za intelektualistą? Powinieneś znać podstawowy kanon lektur szkolnych, klasyki literatury i najnowsze bestsellery. Najgorsi dziennikarze to tacy, z którymi nie porozmawiasz o niczym innym niż o sporcie.

IV Umiesz czytać? To teraz naucz się pisać!

Übung macht den Meister – mawiają Niemcy i mają rację. Pisz, pisz i jeszcze raz pisz. Pamiętaj jednak, nie ilość, a jakość! W sieci powstało mnóstwo serwisów, które chętnie pod swoje skrzydła wezmą młodych adeptów dziennikarstwa. Swoich sił możesz spróbować także prowadząc bloga.  Do dzieła!

V Ucz się języków obcych

W szkole nie należysz do prymusów? Niektóre przedmioty cię meczą i nudzą? Nic straconego, wyróżnienie na świadectwie nie jest warunkiem bezwzględnym. Niektórych przedmiotów nie wolno lekceważyć, a są nimi języki obce. Angielski to podstawa, niemieckim i hiszpańskim włada coraz więcej osób. Warto zatem nauczyć się dodatkowo jakiegoś języka, który w Polsce jest mniej popularny. Francuski? Niderlandzki?  Portugalski? Serbski? Zdecyduj sam!

[Fot. camknows/Flickr]

Nie przegap wymarzonej pracy!
Najlepsze oferty co wtorek na Twoim mailu.