Artykuły

Allbirds – najwygodniejsze buty sportowe na świecie?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

To nie Nike czy Adidas zostały okrzyknięte przez magazyn “Time” producentem najwygodniejszych butów na świecie. Poznajcie Allbirds – nową markę, która uchodzi za jeden z najgorętszych startupów w Dolinie Krzemowej. Co ciekawe założył ją były piłkarz razem z zaprzyjaźnionym biotechnologiem.

Allbirds to producent obuwia, który postanowił zrewolucjonizować rynek opierając się na naturalnych materiałach z Nowej Zelandii. Firma jest przykładem jak bez wielkiej marki można osiągnąć sukces. Nawet w branży przepełnionej gigantami, produkującymi sportowe buty od lat. “Wystarczy” oryginalny pomysł będący mixem aktualnych trendów z innych dziedzin, poparty ciężką pracą i biznesowymi kontaktami.

O Allbirds informowały już takie media jak: CNN, CNBC, Business Insider, Forbes, New York Times czy Esquire. Opowieść ma w sobie sportowe wątki, dlatego warto przybliżyć ją czytelnikom PracaSport.pl.

Po zawieszeniu butów na kołku, produkuje… buty

Historia firmy zaczęła się nietypowo, bo na boisku piłkarskim. Jeden ze współzałożycieli Allbirds ma całkiem niezłą przeszłość zawodniczą. Tim Brown (rocznik 1981) – bo o nim mowa – występował na pozycji środkowego pomocnika. Przez całą karierę związany był z ligą australijską, w której rozegrał ponad 150 spotkań.

Ślady po jego występach w A-League, można zobaczyć na YouTube. Jedno z trafień szczególnie zapadło w pamięci kibiców Wellington Phoenix FC.

Brown 30 razy wystąpił w reprezentacji Nowe Zelandii. Jego największe osiągnięcie to obecność w kadrze na mundialu w RPA w 2010 roku. Na mistrzostwach świata nie zagrał ani minuty, gdyż jeszcze miesiąc przed turniejem zmagał się z kontuzją. Rekompensatą za pecha miał być szybki sukces w innej branży.

Jako piłkarz miał świadomośc, że przygoda ze sportem nie będzie trwała wiecznie i już wtedy myślał o przyszłości w biznesie. Zaraz po zawieszeniu butów na kołku, ukończył roczne studia na London School of Economics and Political Science, a następnie mógł pochwalić się spektakularnym osiągnięciem w serwisie Kickstarter, gdzie w przeciągu 5 dni zebrał 120 tysięcy dolarów na prototypowe buty z wełny z nowozelandzkich merynosów (rasa owiec).

W marcu 2016 roku w San Francisco razem z cenionym biotechnologiem Joey Zwillinger’em uruchomił Allbirds. Dzięki kontaktom Zwillingera i innowacyjności produktu razem na start zyskali dofinansowanie od funduszy inwestycyjnych wysokości 2.7 miliona dolarów!

Najwygodniejsze buty na świecie?

Sportowe buty Allbirds szybko okazały się strzałem w dziesiątkę. Pierwszy, flagowy produkt marki  – sneakersy “Wool Runners” zrobiły furorę wśród pracowników Doliny Krzemowej, a startupem obuwniczym z Kalifornii zaczęły interesować się media. Nazywając je “najwygodniejszymi butami na świecie” oraz “obuwiem, w którym można chodzić bez skarpetek”.

Dość niespodziewany sukces firma zapewniła sobie, dzięki strategii opierającej się na 3 trendach:

  1. Minimalizm – prosty design. Buty Allbirds nie posiadają żadnych bijących po oczach kolorowych logotypów.
  2. Ekologia – naturalne materiały. Nawet pudełka, w które zapakowane są buty pochodzą z recyklingu.
  3. Komfort – wygoda przede wszystkim. Allbirds to komfort butów biegowych dla każdego. Kupujący po 30 dniach bez dodatkowych wyjaśnień może zwrócić buty, jeśli uzna, że mu nie odpowiadają.

Wszystko w rozsądnej cenie – 95 dolarów.

Prawie 30 milionów zysku

Duet Brown – Zwillinger postanowił pójść za ciosem, wypuszczając w marcu 2018 roku nową letnią kolekcję “Tree Runners”, czyli buty powstałe z włókien drzew eukaliptusa.

Patrząc na pierwsze opinie, eukaliptusowe buty powtórzą sukces tych z wełny merynosów.

Oryginalne podejście twórców Allbirds pozwoliło im zarobić już 27.5 miliona dolarów. A to dopiero początek, rywalizacji z producentami znanych marek. Chociażby o serca i umysły biegaczy.

Buty można kupić zaledwie w dwóch sklepach stacjonarnych w USA (San Francisco, Nowy Jork) oraz wysyłkowo także w Australii i Nowej Zelandii. Każdego dnia firmy dostaje setki zapytań dotyczących wysyłki do Europy. Zapewne także z Polski. Ekspansja na cały świat to tylko kwestia czasu.

Ponad 15 lat doświadczenia w branży sportowej. Od 2013 roku prowadzę bloga PracaSport.pl, gdzie dzielę się wiedzą z zakresu mediów, nowych technologii, sponsoringu i sportu. Więcej informacji: damianjursza.com

Komentarze